Apps pro netoxický výběr kosmetiky
Apps pro netoxický výběr kosmetiky
Mezi svátky jsme se vydali do nitra našeho Androidu, abychom pro vás objevili něco užitečného. Jednou už jsme podobné téma psali ZDE, ale tehdy všechny aplikace stály za starou bačkoru a servis nenabízely skoro žádný. Dnes je situace o dost lepší.
ToxFox
Charakteristika: Jelikož český trh, co do kosmetiky, až na výjimky kopíruje trh německý, lze zde najít spoustu zaevidovaných produktů. Můžete se podívat buď do seznamu, který je podle názvu produktu (pozor, ne podle značky) podle abecedy, většinou v angličtině, nebo můžete použít lupu, nebo jednoduše v obchodě či vaší koupelně nascanovat čárový kód. Klasickou drogerkovou kosmetiku to bere téměř stoprocentně, ne tu českou, a je tam i něco z kosmetiky přírodní. Aplikace je zdarma!
Co aplikace sleduje u kosmetiky: 15 nejtoxičtějších látek ve složení kosmetických produktů, které nepříznivě ovlivňují hormonální rovnováhu. Pokud je v produktu vše v pořádku, ukáže se vám zelené srdíčko, netřeba tedy znalostí němčiny
Jedná se o seznam následujících látek, jejichž vliv je krátce popsán v rámci aplikace a pro ty, kteří nehovoří německy, jsme jej přeložili do Češtiny:
Methylparaben – konzervant, u zvířat byly zdokumentovány hormonální poruchy stejně jako změny pohlavních orgánů. Je uveden na EU seznamu tzv. endokrinních disruptorů.
Propylparaben – konzervant, u zvířat byly zdokumentovány hormonální poruchy stejně tak, jako vliv na kvalitu spermatu. Je uveden na EU seznamu tzv. endokrinních disruptorů, v Dánsku je dokonce zakázán v produktech pro děti mladší 3 let.
Ethylparaben – konzervant, U zvířat byly zdokumentovány hormonální poruchy stejně tak jako změny pohlavních orgánů. Je uveden na EU seznamu tzv. endokrinních disruptorů.
Butylparaben – konzervant, konzervant, u zvířat byly zdokumentovány hormonální poruchy stejně tak, jako vliv na kvalitu spermatu. Je uveden na EU seznamu tzv. endokrinních disruptorů, v Dánsku je dokonce zakázán v produktech pro děti mladší 3 let.
Cyclotetrasiloxane – kondicionér pro tělo i pleť, u zvířat byly zdokumentovány hormonální poruchy stejně tak, jako potíže s reprodukcí. Je uveden na EU seznamu tzv. endokrinních disruptorů.
Ethylhexyl methoxycinnamate – konzervant, U zvířat byly zdokumentovány hormonální poruchy stejně tak jako změny pohlavních orgánů. Je uveden na EU seznamu tzv. endokrinních disruptorů.
Benzophenone-1 – pohlcovač UV záření, chrání produkt před vlivem slunečních paprsků. U zvířat byly zdokumentovány hormonální poruchy stejně tak, jako potíže s reprodukcí. Je uveden na EU seznamu tzv. endokrinních disruptorů.
Benzophenone-2 – pohlcovač UV záření, chrání produkt před vlivem slunečních paprsků. U zvířat byly zdokumentovány hormonální poruchy stejně tak, jako potíže s reprodukcí. Je uveden na EU seznamu tzv. endokrinních disruptorů.
Resorcinol – barvicí prostředek, u zvířat byly zdokumentovány hormonální poruchy stejně tak, jako vliv na poruchu štítné žlázy. Je uveden na EU seznamu tzv. endokrinních disruptorů.
4-methylbenzylidene camphor – UV filtr, U zvířat byly zdokumentovány hormonální poruchy stejně tak jako změny pohlavních orgánů. Je uveden na EU seznamu tzv. endokrinních disruptorů. Dánský úřad pro životní prostředí dokonce doporučuje omezit použití u dětí mladších 12 let.
Boric acid (kyselina boritá) – antibakteriální činidlo, u zvířat byly zdokumentovány hormonální poruchy stejně tak, jako poškození mužských pohlavních orgánů. Je uveden na EU seznamu tzv. endokrinních disruptorů. EU je jeho škodlivý vliv na reprodukční schopnosti klasifikován jako velmi znepokojivý.
Diethyl phthalate – prostředek denaturace, u zvířat byly zdokumentovány hormonální poruchy stejně tak, jako vliv na kvalitu spermatu. Je uveden na EU seznamu tzv. endokrinních disruptorů.
3-benzylidene camphor – UV filtr, u zvířat byly zdokumentovány hormonální poruchy. Je uveden na EU seznamu tzv. endokrinních disruptorů. Ve Francii je zakázáno jeho použití v tělové péči a kosmetice.
Hydroxycinnamic acid – prostředek péče o pleť, u zvířat byly zdokumentovány hormonální poruchy. Je uveden na EU seznamu tzv. endokrinních disruptorů.
BHA – antioxidační prostředek, u zvířat byly zdokumentovány hormonální poruchy. Je uveden na EU seznamu tzv. endokrinních disruptorů.
CodeCheck
Charakteristika: Švýcarská aplikace sleduje vedle kosmetiky také doplňky stravy, jídlo a produkty péče o domácnost, tedy všechny věci běžné denní potřeby. Vládnete-li němčinou, tak vás navíc denně bude zásobovat zajímavými tematickými články. V případě kosmetiky ukazuje aplikace bezpečnost produktu na kruhu, kdy zelená znamená v pořádku a červená signalizuje problematické složky, které jsou pak podrobně dále rozepsány. Codecheck se věnuje spíše zdravějším a méně toxickým věcem. Aplikace je zdarma!
Pro ty, kteří by se chtěli vyhnout palmovému oleji, ukazuje, jestli jej produkt může obsahovat, případně z jakého je zdroje – to je velmi cenná informace vzhledem k tomu, že složek v kosmetice pocházejících z palmového oleje jsou desítky a opravdu není jednoduché si je pamatovat.
Vyhledávat v aplikaci můžete také podle produktu, značky nebo obsažené složky, v případě skutečně toxických složek je přítomno varování.
Trochu složitější je zde tvoření seznamů a vyhledávání na základě brandů apod., je to zkrátka aplikace ideální na nákupy, aby se vědělo, co ano a co ne.
V případě potravin se Codecheck věnuje nejen toxicitě, ale i jejich výživové hodnotě či nevhodnosti pro zdravé stravování – neměly by být problém např. produkty z dm, Globusu, Lidlu či Kauflandu. V případě jídla aplikace ukazuje také přítomnost laktózy či lepku pro alergiky.
Posouzení výrobku dělají nezávislí odborníci z řad např. Greenpeace, BUND, ÖKO-TEST, WWF, Food Standard Agency, Verbraucher Initiative e.V., Stiftung für Konsumentenschutz, Natürlich Leben, Vier Pfoten.
Aplikace ukazuje jen základní informace, chcete-li potřebnější info, určitě je vhodné následně navštívit stránku codecheck.info.
Co aplikace sleduje u kosmetiky: V podstatě kontroluje kompletní složení, přičemž v produktech jednotlivé složky označuje…
Negativně – červené nápisy: nicht empfehlenswert – nedoporučuje se, hormonell wirksam – hormonálně aktivní, weniger empfehlenswert – spíše se nedoporučuje, enthält Palmöl – obsahuje palmový olej, Kann Palmöl enthalten – může obsahovat palmový olej
Pozitivně – zelené nápisy: eingeschränk empfehlenswert – omezeně doporučené, empfehlenswert – doporučené, enthält BIO-Palmöl – obsahuje bio palmový olej (tedy z udržitelných zdrojů)
Po rozkliknutí různobarevných hodnocení se dostanete ke konkrétním složkám. Na codecheck.info je o každém produktu ještě více informací.
Skin Deep
Charakteristika: Databáze a vyhledávací aplikace, kde můžete pomocí načtení kódu získat přístup k objektivním , velmi cenným a podrobným informacím až k 63 000 kosmetických produktů. Databáze je ovšem americká, produkty tedy mohou mít rozdílné složení pro EU na základě zákonných restrikcí, které jsou v EU přísnější. Nezávislá neziskovka Environmental Working Group, která tuto databázi již několik let vytváří a neustále doplňuje, sídlí ve Washingtonu.
Vyhledávat můžete pomocí čárového kódu, názvu výrobku, můžete také vyhledat produkty jedné značky a seřadit je od těch nejšetrnějších po ty nejtoxičtější nebo i naopak, případně dle abecedy. Aplikace v mobilu vám nevysvětlí podrobně, proč je produkt nebezpečný, ale lepší vysvětlení následně najdete na webu.
Zajímavé je také, že u každého produktu je napsáno, jestli data, která EWG obdržela/ zajistila, jsou ucelená, tedy férová, nebo jen omezená. Aplikace vám zkrátka nabídne velmi férový a velmi objektivní náhled na značky konvenční i přírodní a především můžete najít to nejšetrnější od své oblíbené značky, pokud je v databázi. Aplikace je zdarma!
Co aplikace sleduje u kosmetiky: Na webu jsou k dispozici kompletní složení výrobků i s příslušnými označeními od 1 do 10, přičemž 1 je nejlepší. V mobilu vám aplikace ukáže ne/bezpečnost produktu z hlediska rakoviny (cancer), hormonálních disruptorů (reprotoxicity) a alergenů (allergy). Všechny tyto položky jsou buď zelené, kdy bezpečnost produktu je vysoká; hnědé, kdy toxicita je středního dosahu nebo červené, kdy je produkt už poměrně nebezpečný.
EDIT 2018: Tato aplikace je nyní k dispozici pod názvem Healthy Living, na webu ji najdete ZDE.
Aplikace pro odpůrce testování a vegany
Chcete-li se více informovat o tématu, jak jsou označovány produkty firem, které skutečně netestují, doporučujeme náš nedávný článek ZDE.
Choose Cruelty Free – asi nejméně zajímavá aplikace týkající se australského trhu, která však zasahuje i některé značky, které pocházejí odjinud – našli jsme zde např. Logonu. Choose Cruelty Free je organizace, která podobně jako PETA neprovádí u firem, které logo používají, audity, proto není pro odpůrce testování směrodatným partnerem. Logo ležícího králíčka se však někdy objevuje i na produktech které pocházejí z Austrálie a mají HCS certifikát, to jen pro informaci.
V databázi firem, které podepsaly jakési moratorium CCF jsou ovšem u jednotlivých značek také symboly značící, má-li značka produkty pro vegany, či její kompletní portfolio je pro vegany vhodné, což může být některým lidem užitečné. Aplikace je zdarma!
Bunny Free – aplikace organizace PETA, která vypadá moc hezky, scanuje čárové kódy, je přehledná, ale bohužel odráží jen ty značky, které podepsaly moratorium PETA. Při vyhledávání lze opět označit veganské produkty, proto by aplikace mohla být přínosná alespoň obecně pro vegany. Aplikace je zdarma!
Cruelty-Free – aplikace s králíčkem ve skoku jako ikonkou je z hlediska netestování na zvířatech asi nejplatnější, ačkoliv nezohledňuje značky, které se vyhledávají na stránkách www.crueltyfreeinternational.org, ale pouze ty, které najdete na www.leapingbunny.org – přičemž oba seznamy odrážejí skutečnost. Například dánská značka Urtekram, oblíbená u právě takto smýšlejících zákazníků, v aplikaci není dohledatelná, ačkoliv na stránkách crueltyfreeinternational.org ji najdete a logo králíčka ve skoku oprávněně používá.
Scanování čárových kódů je možné, máte-li zároveň nainstalovanou výše zmíněnou aplikaci např. Skin Deep, pak se to nějak společně propojí a jde to. Jinak jsou tam značky řazeny abecedně, můžete vyhledávat klasicky lupou anebo třeba mezi produkty, kdy hledáte např. oční péči, a aplikace vám nabídne značky, které ji nabízejí, a odvede vás přímo na stránky jednotlivých firem po rozkliknutí odkazu. Aplikace je zdarma!