Ať vás slunce nespálí
Ať vás slunce nespálí
Doba našich rodičů, kteří nám stále valí do hlavy, že „oni se mazat nemuseli“, ta už dávno minula. Ovšem období „namaž na sebe cokoliv a buď ochráněn xfaktorem proti slunci“, je taky pár let pryč. Tak, a co teď, BEZ je špatně, CHEMIE je špatně, tak snad abychom chodili v parném létě oblečení?
Předně, chodit oblečen v lehkém plátýnku či fáčovině, není rozhodně na škodu. 100% bavlna má protisluneční faktor okolo 20, takže obléknout se proti slunci skutečně funguje. Jenže kudy pak načerpáme ten úžasný vitamin D, který jediný nám přes léto posílí imunitu na nepěkný podzim a zimu zimoucí?
Oblékejte se raději, jak vám velí srdce či móda, vše se dá zachránit dobrým opalovacím krémem, na obličej často postačí obyčejný pudr, který také nějakou tu ochranu pleti udělí, a zkuste si oblíbit široké a štědře stínící pokrývky hlavy – proč nebýt v malém moravském městě nebo na západočeské vesnici za plážovou hvězdu?
Chraňte hlavně mrňata!
Největší nebezpečí od sluníčka hrozí především dětem. Do 18 let věku jejich 5x tenčí pokožka vstřebá až 80 % škodlivého záření za celý jejich život a zadělá si na kdejaký problém v pozdějším věku. Do jednoho roku je chraňte před sluncem absolutně. Později se minimálně dobu mezi 11:00 a 15:00 pokuste trávit doma – je třeba udělat oběd a dát děti spátJ. Stejný časový úsek neplatí pro jižní krajiny, tam se to samozřejmě posouvá podle největší sluneční intenzitiy.
Posíláte-li dítě do vody, pak by mělo být, buď řádně namazané od hlavy až po paty voděodolným krémem s minerálním filtrem anebo mu oblékněte kvalitní UV obleček – s ním se může cákat na přímém slunci i 50x déle a nespálit se. Voda však sluneční světlo ještě odráží, proto to také v její blízkosti a v blízkosti písku opaluje mnohem více.
Nezapomínejte pít. Nevnucujeme vám pitný režim, ale dostatek tekutin, aby tělo vaše a především pak tělo vašich dětí dokázalo bojovat s vysokou teplotou zvenčí.
Jak vybírat opalovák?
Ideální opalovací krém pro dítě by měl mít minimální ochranný faktor 30, u dospělého už záleží na fototypu – čím hůře se opalujete, tím vyšší zvolte faktor. Pro vaše zdraví pak rozhodně doporučujeme krémy s protislunečními filtry minerálního původu. Krémy s minerálními filtry najdete většinou v lékárnách (Avéne, Daylong, Eucerin, Bioderma – informujte se o filtrech u prodejce) a u značek přírodní kosmetiky (Lavera, Biosolis – zde jsou minerální filtry jistota). Na každém opalovacím krému by mělo být označení UVA v kroužku, které znamená, že přípravek chrání také proti zhoubným UVA paprskům. Pro děti jsou navíc ideální opalováky voděodolné, jejichž nátěr doporučujeme i tak občas obnovit. Navíc, aby vaše zdraví bylo ještě pod lepší kontrolou, doporučujeme opalovací přípravky bez barviv, konzervantů a parfemace – minimálně dětská pokožka na ně může být výrazně citlivá.
Proč dát přednost minerálním filtrům před chemickými?
Minerální filtry (např. oxid titaničitý a oxid zinečnatý) fungují tak, že zůstávají na povrchu a odrážejí UVA a UVB paprsky podobně jako například zrcadlo. Jejich nespornou výhodnou je navíc to, že fungují ihned po nanesení, kterým je na sebe jakoby obléknete. Riziko vyvolání alergií je nulové a doba efektivity minerálních filtrů mnohem jistější než v případě filtrů chemických. Trochu nevýhoda je bělost, která vám na kůži lehce zůstane. Někteří výrobci proto vyrábějí opalováky tohoto typu v barvě make-upu, např. Avéne a někteří přidávají trochu oranžového barviva, aby krém nebyl zas tak bílý, např. Lavera.
Opalovací krémy s obsahem chemických filtrů, které se naopak do kůže vsakují, jsou zdravotně nepříznivé, jak pro dospělou pokožku, tak především pro pokožku dětskou. Různé studie ukazují, že se tyto chemické filtry chovají podobně jako ženské hormony – postupně vyvolávají endokrinní poruchy, a mohou být nebezpečné našemu zdraví. Vedle toho navíc způsobují ničení korálových útesů (jsou příčinou množení virů, které korály napadají), a to v takové míře, že se na některých místech jejich používání dokonce oficiálně zakazuje.