Certifikát COSMOS zblízka

Certifikát COSMOS zblízka

Protože byl v roce 2015 konečně uveden certifikát, který je možné zvát NADNÁRODNÍM/ MEZINÁRODNÍM, jelikož se podle něj řídí hned několik národních certifikačních organizací, rádi bychom vám o něm podali krátké info.

Certifikační značka COSMOS (Cosmetic Organic Standard) je výsledkem dohody certifikačních agentur, které udělují známky BDIH, Soil Association, Ecocert, Cosmebio, ICEA a Ecogarantie. Myšlenka vznikla v roce 2002 s certifikát se objevil na výrobcích letos. Známka je vedle Evropy v tuto chvíli zaregistrována i v USA, Austrálii, Japonsku, Číně a Koree. Certifikace má 2 úrovně: COSMOS NATURAL a COSMOS ORGANIC. Splní-li značka vedle standardu svého certifikátu i podmínky COSMOS, pak je toto uvedeno jako nápis pod certifikátem.

Co zaručuje COSMOS?

Aby produkt mohl vůbec usilovat o certifikaci COSMOS ORGANIC, musí být 95% složek z ekologického pěstitelství a 20 % celkového produktu musí být organického původu. Známka není udělena žádnému produktu, který obsahuje méně než 70 % složek z ekologického pěstitelství, nebo chcete-li bio složek. Standard upravuje všechny aspekty výroby kosmetického produktu, jako je: původ surovin, jejich zpracování, uskladnění, balení produktu, chování výrobce směrem k životnímu prostředí, marketing a kontrolu. Dodatky standardu, které výrobce musí dodržovat, dokonce obsahují detaily o jednotlivých ingrediencích, postupech či chemických reakcích, které se smějí používat. Voda musí odpovídat vytýčeným hygienickým standardům. Minerály a složky minerálního původu musí pocházet z přírody a lze je modifikovat pouze pomocí jednoduchých chemických reakcí. Pěstované ingredience mohou být rostlinného, živočišného i mikrobiálního původu, ale nesmí být geneticky modifikované, nesmí pocházet z ohrožených druhů a nesmí být původní součástí zvířete. Producent smí použít neorganickou dovolenou složku pouze ve chvíli, kdy neexistuje organický ekvivalent. Chemicky zpracovávané složky z eko pěstitelství musí být upravovány dle standardů tzv. Green Chemistry; výsledná složka má striktně určené limity co do biodegrability a toxicity! Do konce roku 2016 jsou na přechodnou dobu povoleny: velmi malé množství šetrných konzervantů apod.

Organizace, které mohou udělovat známku COSMOS

ACO, BUREAU VERITAS, ECOCERT GREENLIFE, ETKO, ICEA, IONC, SOIL ASSOCIATION CERTIFICATION

Certifikáty, které mohou mít mezinárodní platnost standardu COSMOS

Podobné články

Ed. Pics

Zakladatelka značky Gift Wellness Zareen Roohi Ahmed

Pokud jste typem člověka, který vždy hledá zdravější alternativy, pak jste jistě zaregistrovali stylové krabičky dámských antibakteriálních vložek Gift Pads. I vy můžete prospívat díky úžasným benefitům bylinné minerální vrstvy v každé z nich – jejich luxusní a udržitelně koncipovaný komfort vám zajistí pohodu i ve chvíli, kdy to nejvíce potřebujete, během vaší periody.

Zobrazit celé
Růžovou stužkou proti rakovině, aneb PINKWASHING

Po přečtení knihy Doba jedová 3 jsem tohle téma nemohla nechat bez povšimnutí. Moje rodina je rakovinou prolezlá a tuto diagnózu slyším ze všech stran – proto jsem se rozhodla napsat jakýsi výcuc z jednoho zdroje (z jedné kapitoly výše zmíněné knihy) a pomoci vám prohlédnout.

Zobrazit celé