Certifikát Nature et Progress

Certifikát Nature et Progress

Organizace sdružující zemědělce, spotřebitele, farmáře, lékaře i zákazníky vznikla v roce 1964 a je jednou z nejstarších na světě, která používá participativní garanční systém. PGS zkráceně znamená, že produkty jsou certifikovány na základě aktivní účasti zainteresovaných stran a celý systém je postaven na důvěře, vzájemné spolupráci
a výměně znalostí mezi jednotlivými subjekty. Nejde tedy o nezávislý certifikát, jako třeba AB nebo Demeter, jeho standardy jsou však poměrně přísné, jak uvidíte níže.Vzhledem k nařízení EU o certifikování nezávislým orgánem produkty označené známkou Nature et Progres nelze nazývat organickými.

Známka Nature et Progres je vydána společnosti s minimálně 70 % kosmetických výrobků splňujících technické požadavky níže rozepsané normy. Firma, která certifikát obdrží, navíc musí nechat zkontrolovat a označit 100 % svých produktů tímto certifikátem do 5 let od přistoupení k udělení této certifikace.

1. 100 % surovin musí být ekologického původu (Nature et Progres, AB, Demeter).

2. Dodavatelé musí splňovat a dodržovat kritéria férového obchodu.

3. Planě rostoucí rosliny musí být autorizovány.

3. S vyjímkou včelích, mléčných a vaječných produktů jsou jakékoliv živočišné složky zakázány.

4. Nejsou povoleny nerostné suroviny, jejichž těžba způsobuje znečištění nebo ničí přírodu (krajinu).

5. Barviva, parfemace, antioxidanty, změkčovadla, oleje, tuky, silikony, parafíny a další petrochemické složky jsou zakázány.

6. Voda využitá přímo ve složení produktu musí mít doložku o reziduích škodlivin.

7. Jsou zakázány parabeny, fosfáty toxických oxidů, syntetický vitamin C a E
a syntetické esenciální oleje.

8. Jako konzervanty jsou povoleny pouze netoxické extrakty přírodního původu bez syntetických rozpouštědel a toxických látek: tanin extrakt z propolisu, esenciální oleje, rostlinné výtažky, přírodní vitamin E a C.

9. Ze syntetických konzervantů jsou povoleny pouze kyselina benzoová (max. 0,5 %
v koncovém výrobku), dehydrooctová kyselina (max. 0,6 % v koncovém výrobku)
a kyselina sorbová (max. 0,6 % v koncovém výrobku).

10.  Jsou povoleny pouze povrchově aktivní látky získané jednoduchými reakcemi.

11. Je zakázáno přidávání lecitinu, glykolů a etylenoxidu. Je zakázáno chlorování
a ethoxylace. Je zakázáno použití nanotechnologií, mikrovln a GM technologií –
v produktech Nature et Progres nehrozí použití endokrinních disruptorů.

12. Jsou povoleny mechanické procesy, jako je mletí, odstředění, lisování za studena, sušení, atomizace, filtrace a jednoduché chemické a fyzikální procesy, jako je parní destilace vody, macerace, fermentace, extrakce alkoholem (ethanol) a hydroalkoholem.

13. Jsou zakázány testy na zvířatech.

14. Od dubna 2013 je zakázáno používání palmového oleje a jeho derivátů. Jedinou výjimku tvoří palmový olej s doklady o férovém a ekologickém původu.

Certifikaci Nature et Progres najdete na českém trhu u švýcarských značek Helvetia Natura, SanyBIO; u francouzské značky kosmetiky Atearah; má ji také francouzská značka dovážející do Čech doplňky stravy, kosmetiku a esenciální oleje Biofloral; v neposlední řadě třeba zmínit také značku Olivarium, dodávající na český trh bezvodou kosmetiku a doplňky stravy z olivovníku.

text: AMV

zdroj:
Natura Sciences
IFOAM
Aboneobio

Podobné články

Ed. Pics

Zakladatelka značky Gift Wellness Zareen Roohi Ahmed

Pokud jste typem člověka, který vždy hledá zdravější alternativy, pak jste jistě zaregistrovali stylové krabičky dámských antibakteriálních vložek Gift Pads. I vy můžete prospívat díky úžasným benefitům bylinné minerální vrstvy v každé z nich – jejich luxusní a udržitelně koncipovaný komfort vám zajistí pohodu i ve chvíli, kdy to nejvíce potřebujete, během vaší periody.

Zobrazit celé
Růžovou stužkou proti rakovině, aneb PINKWASHING

Po přečtení knihy Doba jedová 3 jsem tohle téma nemohla nechat bez povšimnutí. Moje rodina je rakovinou prolezlá a tuto diagnózu slyším ze všech stran – proto jsem se rozhodla napsat jakýsi výcuc z jednoho zdroje (z jedné kapitoly výše zmíněné knihy) a pomoci vám prohlédnout.

Zobrazit celé