Dánský „dědek kořenář“ – kosmetika Urtekram

Dánský „dědek kořenář“ – kosmetika Urtekram

Dánský „dědek kořenář“ – kosmetika Urtekram

Nový design z roku 2014 pozvedl tuto značku s dvaačtyřicetiletou tradicí na úplně jiný level. Jednoduchá orientace mezi produkty pro tělo, vlas a pleť; jednoduché složení, jednoduché parfemace a především pak čistý look, který se hodí do každé koupelny. I cenově jsou produkty Urtekram hodící se do každé koupelny, a tak nás zajímají a chceme vám o nich povědět víc.

Jak už to tak bývá, podobně se to stalo i německé značce Logona, dva nadšenci do všeho dobrého pro lidi i pro svět si počátkem 70. let (1972) založili obchod s ekologickými produkty. Z jejich nadšení pro všechno čisté, netoxické a udržitelné pak vyrostla společnost Urtekram. Název vychází se slova „urtekræmmer“, což znamená v dánštině „kořenář, potulný bylinkář, léčící vše nemocné na cestách pomocí přírodních zdrojů a moudrosti“. Název Urtekram má však v sobě i slovo „kram“, které znamená vřelé objetí. Popravdě, co se týká toho objetí, přesně takové kosmetické produkty Urtekram jsou – neuškodí ani v nejmenší možné míře, hladí vás a hýčkají, jak ta bezpečná náruč někoho blízkého – můžete se na ně spolehnout.

Historie a současnost

Chcete-li znáti něco o tom, jak velká tahle značka vlastně je, pak vězte, že ve Skandinávských zemích není většího dovozce a výrobce zdravých, ekologických a fair trade potravin. V nabídce jsou biopotraviny v kategoriích zpracovaných potravin a mražených potravin, certifikované produkty BIO péče o tělo včetně produktů určených pro lidi s alergií! Kromě toho má ale Urtekram třeba i největší výběr fairtrade certifikovaných výrobků v Dánsku. Co se týká kosmetiky, tam zasahuje po celé Evropě, do Ruska, na Střední východ, do Asie i do Severní Ameriky a jeho zásah čítá celých 36 spokojených zemí a jejich obyvatel.  Celá společnost sídlí v severním Jutsku v přístavním městečku Mariager, které je známé svým muzeem soli. Urtekram se chová ekologicky i při výrobě, balení, dopravě, prostě všechny složky dávají celek a budete-li pátrat v análech, zjistíte, že třeba velmi značně investují do výzkumu, aby zefektivnili svou výrobu a tím ušetřili sobě peněz a nám planety Země.
Zatímco na začátku byli dva majitelé, Lisbeth Damsgaard a Ronnie McGrail, kteří dokázali během 80. let o své myšlence přesvědčit i neekology a bioneznalce, v devadesátých letech společnost koupil Kanaďan Ross Jackson, který pokračuje v odkazu aktivních sedmdesátek a je například fungujícím členem hnutí Occupy Wall Street.

Nový look

V roce 2014 se Urtekram dočkal nového designu, který je oproti předešlým kytičkám a bílé založen na příjemné hnědé, výrazném písmu, barevném sladění řad podle složení i místa použití – prostě tenhle design je dokonale uživatelsky příjemný. Urtekram navíc předešel i známější značky v tom, že jako jeden z prvních zavedl evropský certifikát Cosmos (COSmetics Organic Standard). Kromě toho, že produkty nejsou v žádné fázi testovány na zvířatech, mají certifikát Ecocert a některé i kosmetické také Vegan a Fair trade, tak nedávno přidali i splnění norem podle povinného certifikátu Cosmos. Pravidla značky Cosmos vycházejí z evropských certifikací Icea, Ecocert, BDIH, Soil Association a Biocosmesi a certifikace dodržuje principy standardu Ecocert ve verzi z ledna 2003, tedy: podporovat využívání složek z ekologického zemědělství, podpořit výrobu a výrobní procesy, které jsou šetrné k prostředí a bezpečné pro zdraví a stále rozšiřovat koncept tzv. „ zelených chemických látek“.

Kosmetika pro každého

Jak už jsme zmínili, produkty Urtekram jsou v odvětví přírodní certifikované kosmetiky jedněmi z cenově nejzajímavějších. Ještě důležitější jsou však balení šamponů a sprchových gelů do půllitrový lahví, což dává možnost využít je rodinně i profesionálně – o jejich profesionalitě nepochybujte!
V sortimentu nechybí ani kostky mýdla a mýdla tekutá nebo krémy na ruce. Vedle kompletní péče o tělo pro malé i velké je však sortiment Urtekram vyhlášen především svými zubními pastami, které jsou bez fluoru a pěnidel, nově nabízí skvělou řadu pro alergiky No Perfume a ve schopnostech a kvalitě dětské řady Baby se jistě může rovnat se známými lékárenskými giganty – na rozdíl od nich je však k dětské pokožce mnohem šetrnější.

Testovali jsme

Pastu na zuby Tutti Frutti
Absenci fluoru lze u dětí s větší kazivostí nahradit např. preparátem zvaným GC Tooth Mousse. Ostatní pohledy na pastu už přinášejí jen samé výhody a sociální jistoty – děti jsou nadšené z chuti všeho ovoce, pěnivost není přehnaná, takže rošťákům pěna neodkapává na čistá trička a i takový detail, jako je šroubovací víčko, stane se v jistém věku skvělým výchovným momentem – ano, naučili jsme se šroubovat.

Kostku mýdla Rose
Na cestu s kostkou mýdla nás opět přivedlo dítě. Čtouc po večerech příhody pejska a kočičky, deklamovalo dramaticky scénu z kapitoly „Jak si myli podlahu“, kdy pejsek ochutná kostku mýdla a ta mu v hubě pění: „au to to štípe“. K tomuto výstupu bylo zapotřebí kostky mýdla, tak jsme ji pořídili právě od Urtekram. Když už byla zabalená úplně orvaná, tak jsme ji vybalili a posadili na umyvadlo. Od té doby, a je už to přes dva měsíce, si s manželem náramně hovíme nad naším návratem do dětství a myjeme si ruce, jako diví – konečně zase pořádně po staru, jak to má být. Vůně růže v koupelně celý den a celou noc už je pak jen příjemným bonusem. Jak jinak využít v domácnosti kostku mýdla si přečtěte ZDE.

Kopřivový šampon Nettle
Na mastné vlasy zázračná kopřiva. Biošamponů už prošlo naší koupelnou desítky, ale tenhle je zaručeně nejhustší, a to doslova. Výborně pění, překvapí svou citrusovou vůní, kterou byste u kopřivy nečekali, ale nevadí. Umyje báječně, nezatíží a opravdu dlouho vydrží – 250 ml, při mytí 1x za 4 dny, více než dva měsíce.

 

Zinkový krém z řady Baby
Pořiďte si ho do lékárničky, i když nemáte dítě – je to ideální první pomoc na štípance, akné apod. Co se týká opruzenin, je-li dítě suché, ideálně po koupání, a mažete-li ho skutečně při každém přebalení na suchou kůži, můžete ho díky tomuto přípravku udržet bez opruzenin – netrpí-li na průjmy apod. Vyzkoušeli jsme vše z přírodní produkce, co český trh nabízí, aby zadeček nezčervenal, a tohle je zaručeně jedna asi ze 3 nejlepších variant.

Podobné články

Ed. Pics

Zakladatelka značky Gift Wellness Zareen Roohi Ahmed

Pokud jste typem člověka, který vždy hledá zdravější alternativy, pak jste jistě zaregistrovali stylové krabičky dámských antibakteriálních vložek Gift Pads. I vy můžete prospívat díky úžasným benefitům bylinné minerální vrstvy v každé z nich – jejich luxusní a udržitelně koncipovaný komfort vám zajistí pohodu i ve chvíli, kdy to nejvíce potřebujete, během vaší periody.

Zobrazit celé
Růžovou stužkou proti rakovině, aneb PINKWASHING

Po přečtení knihy Doba jedová 3 jsem tohle téma nemohla nechat bez povšimnutí. Moje rodina je rakovinou prolezlá a tuto diagnózu slyším ze všech stran – proto jsem se rozhodla napsat jakýsi výcuc z jednoho zdroje (z jedné kapitoly výše zmíněné knihy) a pomoci vám prohlédnout.

Zobrazit celé