Detox koupelny: Minimalizujeme
Detox koupelny: Minimalizujeme
V rámci projektu DETOX koupelny, který bude po celý rok probíhat na webu greenbeauty.cz a na instagramovém účtu @greenbeautycz, začínáme řádným úklidem v koupelně.
Určitě mnozí z vás četli knihu Marie Kondo o tom, jak se starat o své věci a zbavit se toho, co nepotřebujeme, nechceme nebo nemáme rádi. Chcete-li začít z přírodní kosmetikou, je nutné se nejprve plně zamyslet nad tím, co používáte, co máte rádi, co naopak rádi skutečně nemáte anebo co byl jen nevhodný dárek.
Ve chvíli, kdy se řádně pověnujete své stávající sbírce kosmetiky, vybavíte si své nákupy, byť impulsivní, pak teprve budete schopni lépe zhodnotit situaci v obchodě a řídit své nákupní jednání. Tuto schopnost budeme postupem času velmi potřebovat, takže si ji dobře osvojte!
Rozhlédněte se
Nejprve vyskládejte všechnu kosmetiku ze záchoda, koupelny, toaletního stolku, kabelky na jeden velký stůl. Setřiďte ji podle kategorií vlasy, tělo, pleť a make-up a přineste i hřebeny a nejrůznější štětce či stylingové náčiní.
Připravte si tři nádoby. Jedna bude sloužit na produkty, které vyhodíte, druhá bude učena na produkty k darování a třetí bude s přípravky, které vám zůstanou. Tu třetí hromádku následně musí tvořit produkty, které skutečně milujete, nemůžete bez nich být, fungují vám a činí vás krásnější, voňavější a možná někdy i lepší, pokud se vám třeba postarají o dobrou náladu. Nezáleží na tom, jestli jde o kosmetiku konvenční nebo přírodní, pokud ji milujete, užijte si ji až do konce. Nahrazování konvenční kosmetiky tou přírodní se budeme věnovat až v dalších měsících – máme na to celý rok!
Jak správně vyhazovat kosmetiku
Po celém světě existují různé kampaně na vracení obalů s tím, že následuje nějaká výhoda či produkt ZDARMA. Funguje to takto v případě některých produktů Lush, Loccitane či MAC, jelikož ale nejde o kosmetiku přírodní v tom smyslu, jak si ji představuji já, detaily o těchto možnostech jsem nezjišťovala. Také asi ve 20 zemích světa působí organizace TerraCycle, která se o obaly z kosmetiky stará, v ČR bohužel nepůsobí.
Řasenky, lesky na rty a jiné produkty s aplikátorem, vícedruhové obaly od zubních past, oleje v nádobách, rtěnky, žiletky, veškeré hygienické potřeby a klasické dentální nitě patří do směsného odpadu.
Plastové lahvičky od šamponů, mlék, sprchových gelů apod. je třeba řádně vytřít papírovým ubrouskem, ubrousek vyhodit do směsného a obaly vytřídit do žlutého kontejneru. Obsah, pokud jej nebudete spotřebovávat např. na mytí koupelny, záchodu apod., raději nalijte všechen do jedné nádoby, uzavřete a vyhoďte do směsného. Z ekologického hlediska je lepší, aby případné mikroplasty či toxické složky prostě nevešly do vodního cyklu.
Skleněné kelímky, flakony a lahvičky vytřiďte na čiré a barevné sklo a umístěte vymyté do patřičného kontejneru bez sprejových mechanismů a víček samozřejmě.
Některé deodoranty bez víček a sprejových mechanismů jsou v kovových nádobách, pokud jsou skutečně prázné, můžete je umístit do šedého kontejneru na kov.
Na sběrný dvůr pak patří staré laky na nehty, odlakovače, aerosoly a větší množství kosmetiky, které nechcete spotřebovávat, třídit nebo si s tříděním nevíte rady a nelze ji ani darovat.
Jak a komu darovat kosmetiku
K obdarování se obecně hodí pouze produkty nové, jednou vyzkoušené a především nekontaminované dotykem! Pokud vám však přijde líto některých zbytků, můžete je zkusit dát do igelitky a viditelně pověsit na kontejner se směsným odpadem, třeba se jich někdo ujme.
Pro darování je důležitá hygiena, pokud tedy nejde o věci úplně nové, pak rtěnky a stíny lze otřít tyčinkou na uši s kapkou alkoholu; štětce a kartáče na vlasy můžete umýt a řádně vydrbat vodou a tuhým mýdlem; jakékoliv tužky můžete ořezat.
Ohledně darování se nejprve poptejte ve svém okolí, rodiny a přátel, podarujte sousedy, podělte se s kolegy v práci, uspořádejte swap nebo dobročinný online bazar na svém insta či fb profilu.
Chcete-li kosmetiku darovat potřebným. Oslovte nějaký azylový dům v okolí, většinou berou pouze novou kosmetiku, můžete se ale zkusit zeptat, jestli třeba nechtějí i nějaké vaše starší parfémy, luxusní make-up či laky na nehty. O takovéto nadstavbové zboží by mohl být zájem i v případě, že je použité, vím to z vlastní zkušenosti.
Pokud se rozhodnete pro charitu jinou, pak jakékoliv produkty na mytí těla a vlasů, krémy na tělo a ruce, či hygienické potřeby budou určitě žádoucí. Také miniaturky, které jste nasbírali na svých cestách v hotelích, můžete darovat do ubytoven pro bezdomovce nebo máte-li větší množství, pak třeba i do domu seniorů. Vždy je však dobré se předem na tyto možnosti informovat po telefonu.
Zdroje: liveabout.com, dm.cz, flaticon.com, laufen.cz