Doba jedová 3 – Kosmetika

Doba jedová 3 – Kosmetika

Vydavatel si sice trochu pohrál s názvem, aby dosáhl na ty čtenáře, kteří ve velkém skupovali jedničku a dvojku českých autorů a třeba říct, že trojka má jinou autorku, je jinak psaná a v informovanosti určitě nesplní to, co od ní očekáváte, pokud jste přečetli první dvě knihy. Stejný případ bude zřejmě i 4. díl Sherill Sellmanové, Hormony. Ovšem budiž nakladateli to odpuštěno, možná jen chtěl, aby se tuto problematiku podařilo rozšířit mezi více lidí, anebo chtěl tak, jako výrobci konvenční kosmetiky, jen prodat?

Stacy Malkanová ve své knize s názvem Not Just a Pretty Face končící v otázce fakt zhruba v roce 2007, nechává proniknout čtenáře do poměrně velkých podrobností v oblasti praktik kosmetického, farmaceutického a vůbec chemického průmyslu v Americe.

Ve svých tematických reportážích se z osobního pohledu věnuje vzestupu několika hnutí za bezpečnější kosmetiku, která koncem 90. let vznikla v Americe a skutečným příběhům jednotlivých aktérek. Díky svým znalostem věci navíc směle porovnává americkou a evropskou legislativu ve věci zákazu těch nejtoxičtějších látek. Zde následuje jedna úžasná zpráva, kterou bych od Evropské unie nečekala – vlastně možná všichni si po jistých zkušenostech myslíme, že co je americké, je lepší, ale v tomto případě je to právě naopak. Zatímco Evropská komise velmi přísným zákonem zakázala brzy po roce 2000 používání nejnebezpečnějších ftalátů v kosmetice a postupně vytvořila přísné regule na všechnu kosmetiku, která se do EU dováží, v Americe marně bojovali za to, aby byly některé látky zcela zakázány a čelili a neustále čelí výsměchu nadnárodních kosmetických značek.
Možná právě to je ten důvod, proč mi krémy Estée Lauder, které jsem si v roce 2011 z Ameriky nechala přivézt pro jejich lepší cenu, napáchaly na obličeji takovou neplechu. Problém v Americe je silný lobbing a především pak vládou nejméně regulované odvětví, kterým je právě kosmetický průmysl. Prvním státem, kde nakonec došlo ke schválení příslušného zákona po jeho značném zmírnění, byla Kalifornie Arnolda Schwarzeneggera. I zde to ale vypadalo, že kapitalistická myšlenka prospěchu a obchodu vyhraje nad otázkou zdraví. Nejčastějším argumentem bezpečnosti některých látek v kosmetice pro konvenční kosmetické značky je a bude tvrzení, že nebylo-li prokázáno nebezpečí, jsou látky bezpečné. Firmám se totiž vyplatí čekat 40 let, než se objeví první následky jejich používání v podobě rakovin a hormonálních změn – jde přeci jen o výdělek a stát nemusí udělat nic, dokud nemá důkaz. V tomto kontextu je starý kontinent „rájem na zemi“, protože naši politici mnohem více myslí na prevenci.

Stacy se ve své knize věnuje, a je v této oblasti velmi přesvědčivá, především tématu chemické zátěže obyvatelstva a pokouší se postupně vyargumentovat nadnárodní kosmetické kolosy, aby se více zasazovaly o zdraví svých zákazníků. Je hrozné, že ženy žijící zdravě, které testování své tělesné schránky podstoupily jako první, zjistily, že mají v sobě tolik chemie, jakoby pracovaly na nějakém exponované pracovišti. To vše je otázkou léků, stravy, místa, kde žijeme, vzduchu, který dýcháme a v neposlední řadě, to někteří často zapomínají brát v potaz – ačkoliv kůže toho tolik vstřebá a je největším tělesným orgánem – i kosmetiky, kterou používáme. Muži na sebe totiž průměrně nanesou cca 15 přípravků denně, ženy i s líčidly okolo 25. V gelech na vlasy jsou rakovinotvorné látky; laky na nehty (americké) ve velkém obsahují nebezpečné ftaláty, které ovlivňují především mužskou reprodukční soustavu; v přípravcích na narovnávání vlasů najdeme hormonálně aktivní látky, které způsobují předčasnou pubertu např. u Afroameričanek; ve rtěnce je olovo a další a další zátěž, kterou tentokrát nikoliv potřebnou stravou, ale méně potřebným zkrášlováním dostáváme do těla.

Nejvarovnějším místem celé knihy je však dostatečně pádné tvrzení, že matka se své chemické zátěže může zbavit skrze plod, který v sobě nosí. Když si pak v těhotenství denně lakuje nehty, nanáší rtěnku, make-up a linky, používá deodorant, konvenční sprchový gel a tělové mléko – zatěžuje své dítě toxicitou stejně, jakoby snědla spoustu chemie ve svém běžném jídelníčku.

Středobodem celé knihy je Kampaň za bezpečnou kosmetiku, postoje konvenčních značek k tomuto tématu a naopak postoje značek přírodních, které se pokoušejí nabídnout lidem skutečně zdravou alternativu krásy a manifest ve velkém podepsaly a zavázaly se tak ke změnám. V kontextu knihy bych ráda upozornila, pokud se o tuto problematiku zajímáte, především na praktiky značek Estée Lauder, Avon či L´Oréal a v opačném směru, tedy v tom pozitivním, pak třeba na značky Dr. Bronner´s Magic, Intelligent Nutrients nebo Avalon Organics. Zajímavou značkou někde mezi je Aveda se svou přírodní historií a konečným nákupem, kterým skončila pod koncernem Estée Lauder. Samostatnou kapitolou, které se budu věnovat velmi podrobně ve zvláštním článku, je pak kampaň proti rakovině prsu – všimli jste si, že nikdo nenaznačuje prevenci, ale všichni vás učí, jak nemoc rozpoznat a pak se ji snaží léčit drahými léky? Přitom prevence rakoviny existuje a není to jen ve stravě a zdravém životním stylu, o čemž zásadně informoval třeba i film Erin Brokovich.

Autorka vedle všech očitých svědectví z konferencí konvenčních výrobců kosmetiky a postupech aktivistů podrobně zmiňuje především Kampaň za bezpečnou kosmetiku (SafeCosmetics.org) – na webu je například k dispozici zpráva z roku 2010 o parfémech, v jejichž složení byly nalezeny extra toxické látky, které nikde nebyly deklarované  – jsou totiž pravděpodobně složkou části parfum, kterou nemusí prozatím ani v EU ani v Americe výrobci odtajňovat – a v druhém plánu pak databázi škodlivin v kosmetice, která byla zpracována během projektu Skin Deep. Informuje také o zajímavých webových odkazech, zde jsou k dispozici i pro vás:

ResponsiblePurchasing.org
LessToxicGuide.ca
BigGreenPurse.com
TheNakedTruthProject.org
GreenLivingNow.com
SaferProducts.gov
CosmeticDatabase.org
ScoreCard.org
Toxnet.nml.nih.gov
BeSafeNet.com
HealthyChildHealthyWorld.org
GreenSchools.net – školy
NoHarm.org – nemocnice
HealthyBuilding.net – stavby a budovy
GreenGuide.com – obchodní společnosti
SEHN.org – věda
EnviromantalHealthNews.org – zprávy

Podobné články

Ed. Pics

Zakladatelka značky Gift Wellness Zareen Roohi Ahmed

Pokud jste typem člověka, který vždy hledá zdravější alternativy, pak jste jistě zaregistrovali stylové krabičky dámských antibakteriálních vložek Gift Pads. I vy můžete prospívat díky úžasným benefitům bylinné minerální vrstvy v každé z nich – jejich luxusní a udržitelně koncipovaný komfort vám zajistí pohodu i ve chvíli, kdy to nejvíce potřebujete, během vaší periody.

Zobrazit celé
Růžovou stužkou proti rakovině, aneb PINKWASHING

Po přečtení knihy Doba jedová 3 jsem tohle téma nemohla nechat bez povšimnutí. Moje rodina je rakovinou prolezlá a tuto diagnózu slyším ze všech stran – proto jsem se rozhodla napsat jakýsi výcuc z jednoho zdroje (z jedné kapitoly výše zmíněné knihy) a pomoci vám prohlédnout.

Zobrazit celé