Halal certifikát jako ukazatel kvality

Halal certifikát jako ukazatel kvality

Na značky na produktech vhodných pro vegetariány či vegany už jsme si zvykli a víme, že to minimálně znamená, že produkty nejsou testované na zvířatech a prosté živočišných ingrediencí. Netřeba vždy organických certifikací a bio názvů, důležité je, aby produkty, které přicházejí do přímého styku s naší tělesnou schránkou, ji jakýmkoliv způsobem nepoškozovaly!

Takovým ukazatelem může být právě certifikát halal. Certifikát je udělován především jídlu (maso, pečivo, zrniny, ochucovadla a přísady), ale je vhodný i pro produkty osobní hygieny, pro kosmetiku, léky či zdravotnické prostředky – všechny tyto produkty přicházejí do přímého kontaktu s naším tělem a vše špatné z nich ihned vstřebáváme do organizmu.
Norma „halal“ v souvislosti s potravinami zahrnuje hygienickou a toxikologickou čistotu, nepřítomnost veškerých rizikových příměsí a nečistot. Podnik vyrábějící  HALAL potraviny musí mít povolení od islámského certifikačního orgánu. Na světě existuje asi 100 různých organizací, které certifikát udělují, některé mají pravidla přísnější, jiné mírnější, pojítkem jsou však potřeby dané muslimům v Koránu. Za nejpřísnější jsou považovány malajské normy halal. V r. 2006 byla založena International Halal Integrity Alliance, která v současnosti zpracovává jednotnou normu IHI-Halal-Standard.

Co se týká živočišné výroby a živočišných ingrediencí, standard halal zakazuje:
*zvířata poražená jinak než rituální porážkou
*zvířata, která zemřela ranou do hlavy, uškrcením, střemhlavým pádem, z přirozených příčin (mršiny) nebo byla napadena jiným zvířetem
*dále nelze jíst zvířata s vyčnívajícími špičáky, jako opice, kočky, lvi a jiné šelmy, dále prasata, psy, muly, osly
*zakázána jsou i obojživelná zvířata, jako žáby, želvy, krokodýli; hadi či zvířata, která během konzumace produkují nějaký jed, například některé ryby
*dále pak hmyz v podobě červů, much a švábů, krysy, stonožky, štíři
*požívat se nesmí draví ptáci s pařáty, jako například supi, sovy a orli
*v islámu je také zakázáno zabíjet mravence, včely a datly
… vše vztaženo především na jídlo!
Pokud by však například rtěnka byla barvena nějakým hmyzím barvivem nebo v krému byl kolagen z prasete, je i tato kosmetika pro muslima nepřípustná a je tedy haram. Výše zmíněné normy pak už ze své podstaty splňují všechny veganské a vegetariánské výrobky, včetně netestování na zvířatech.

Neznamená to ovšem, že všechny halal produkty jsou zcela bez živočišných ingrediencí, protože med je například v této certifikaci povolen. V halal produktech je pak dále také *absence alkoholu, jedovatých a omamných rostlin a jakýchkoliv škodlivých látek. Ve výrobcích s certifikací halal také nesmí být ani *stopa po krvi, placentárních tkáních, výkalech a moči.
Kladete-li důraz na kvalitu, mohly by vás výrobky halal zajímat, protože jsou vyráběny podle velmi *přísných hygienických, etických a morálních norem. Vedle náboženských požadavků jsou například potraviny sledovány také z hlediska zdraví a humánního způsobu usmrcení zvířat – v mase se třeba v laboratořích přísně sleduje obsah stresového hormonu po porážce.

Halal krása a zdraví

Kosmetické značky s halal certifikací většinou zakládají ženy a jejich myšlenky v návaznosti na jejich náboženství jsou asi takovéto: „vedle absence alkoholu a vepřového by měly být produkty také natolik čisté, aby nepoškozovaly lidskou schránku, životní prostředí, neškodily zvířatům a podnik byl veden eticky se sociální odpovědností.“ Podstatou halal je tedy konkrétně zároveň *udržitelnost a férový obchod.
Koncept halal je založen vedle náboženské tradice a islámské integrity také na *zachování zdravého života, ochrany pro budoucí generace a sebeúctě – to jsou velmi důležité prvky života v duchu halal, tedy v překladu toho „pravého, správného“. Některé značky, vzniklé pro halal zákazníky, už jsou z výše zmíněných důvodů prosté chemikálií, jako jsou sulfáty či parabeny.

Halal krása na českém trhu:

K dostání je tu australská značka minerální dekorativní kosmetiky INIKA a také zdravé hygienické vložky GIFT Pads pocházející z Velké Británie.

Mimo ČR se nám pak zamlouvají tyto halal kosmetické značky:

SAMPURE Minerals
VOYA
Halal and Organic Skin Care
PHB Ethical Beauty

Podobné články

Ed. Pics

Zakladatelka značky Gift Wellness Zareen Roohi Ahmed

Pokud jste typem člověka, který vždy hledá zdravější alternativy, pak jste jistě zaregistrovali stylové krabičky dámských antibakteriálních vložek Gift Pads. I vy můžete prospívat díky úžasným benefitům bylinné minerální vrstvy v každé z nich – jejich luxusní a udržitelně koncipovaný komfort vám zajistí pohodu i ve chvíli, kdy to nejvíce potřebujete, během vaší periody.

Zobrazit celé
Růžovou stužkou proti rakovině, aneb PINKWASHING

Po přečtení knihy Doba jedová 3 jsem tohle téma nemohla nechat bez povšimnutí. Moje rodina je rakovinou prolezlá a tuto diagnózu slyším ze všech stran – proto jsem se rozhodla napsat jakýsi výcuc z jednoho zdroje (z jedné kapitoly výše zmíněné knihy) a pomoci vám prohlédnout.

Zobrazit celé