Když vás trápí suché vlasy
Když vás trápí suché vlasy
Strašně jsem si přála kudrnatou holčičku, a tak jsem jí dostala. Zatím má děvče vlásky jemné, ale cuchají se tolik, že s nimi denně bojujeme zhruba od roka a půl, kdy se jí pokroutily okolo hlavy. Hlavním bodem programu je neustálé pročesávání a velmi intenzivní péče, kterou jsme jí naučili akceptovat. Nyní představím pár přípravku a pomocníků, které se mi osvědčily nad jiné – samozřejmě je většina bio kvalitě – protože na hlavu dítěte bych po zkušenostech už nevolila nic jiného!
Šampon
V tomto ohledu jsem moc neexperimentovala. Když byla maličká, měla jsem pro ni šampon od Linoly a ačkoliv jsme kopřivový šampon Logona začali používat teprve před rokem, nemůžu si za boha vzpomenout, co měla na vlásky před tím – tenhle zázrak to všechno nějak vytěsnil. Každopádně vím, že to nebylo vyhovující a původně jsme nepoužívali kondicionér, čímž se to všechno stále více komplikovalo. Loňské jaro jsem koupila pro celou rodinu velké balení BIO kopřivového šamponu od Logony – je tedy určen spíše na mastné vlasy, ale těm suchým vyhovuje v tom, že je šetrně umyje a nijak je nezatíží pečujícími složkami – vlasy jsou zkrátka lehce očištěné, voní čistotou a tenhle šampon zvládne i tu nejmastnější nečistotu, přestože je BIO – to se hodí především po olejových kúrách. Nedám na něj dopustit! Používáme ho já i dcera, ačkoliv já mám vlasy mastné a ona jemné, kudrnaté a suché – sedí oběma a vydrží nám i 3 měsíce ( já myju vlasy 3x týdně, dceři myjeme max.1x). Kupuji ho v obchodě Biokosmetika na Praze 2, ale má ho například i biooo.cz apod. Stojí přes 300 Kč, což se v balení 500 ml výrazně vyplatí. Pokud s bio šampony začínáte, přečtěte si následující článek, abyste případně nebyli překvapení počátečními stádii po šamponu bez silikonů, tomuto období některé přírodní značky říkají deep of sorrow a je důležité o něm vědět, abyste na šampony nezanevřeli – vše se totiž po pár umytích (může to ale trvat i 3 měsíce – rok) dá dohromady a vlasy budou ještě krásnější a zdravější.
Kondicionér
Aniž bych byla kdovíjaký profesionál, pochopila jsem, že bez kondicionéru, který jemný a náchylný vlas uzavře a umožní lepší rozčesávání, jsme v koncích. Sama pro sebe jsem měla vyzkoušené kondicionéry od Evolve, Rollandu, Lavery, Alverde, ale nic nebylo dokonalé. Dobře u mě obstálo Evolve, ale pak jsem objevila Brilliant Care od Sante. Sama jsem spíš na nesmyvatelné kondicionéry ve spreji, ale tenhle mi seděl absolutně, ačkoliv je hutný, vlasy vůbec nezatíží, hezky voní a navíc vyhovuje i suchým vláskům mé dcery. V jejím případě ho tam necháváme vždy o něco déle, aby působil skoro jako kúra. Jeho 200 ml, za cenu cca 230 Kč nám vydrží ve dvou opět nějaké tři měsíce.
V péči o suché vlasy je to skutečný zázrak – takhle mladé vlásky nepotřebují extra kúry, ale především pravidelnou péči a jemnou výživu, a to se nám díky kondicionéru od Sante v bio kvalitě daří už rok bez větších potíží. Zatímco kondicionér Brilliant Care s březovými lístky je pro přirozený lesk vlasů, přišlo Sante s novinkou přímo na suché a poškozené vlasy – kondicionér s Mangem, který pořídíte za cenu cca 250 Kč, ten je tedy pro hrubší vlas jistě ještě vhodnější.
Hřeben
Začínali jsme samozřejmě u dětských hřebínků, jenže pak už to nešlo, tak jsem přešla k dřevěnému kartáči – na ten se vlasy namotávaly a dcera vztekle bojovala před každým česáním. Čím byly vlasy delší, tím jsme byli vespolek zoufalejší. Následoval nákup „zázračného“ tangle teezeru – v momentální situaci pomohl, dítě přestalo bojovat, vlasy šly rozčesat celkem dobře, ale vzhledem k jejich hustotě a krátkým a příliš jemným špalíčkům kartáče nám úplně nevyhovoval.
Podobnou funkci pak plnil i manželův plastový kartáč pro chlapy, který jsme si dovezli z Maroka, a podle slov mého muže jím maminka česala sestru celé dětství, protože nic jiného nefungovalo.
My jsme nakonec nechali plastový kartáček i tangle teezer, což je jeho luxusnější a dražší verze, svému osudu a pořídili jsme kulatý kartáč s plastovými špalíčky a štětinkami, které zároveň vlas uhlazují – ten vyhovuje nejlépe. Důležité je, aby hroty kartáče byly spíše tenčí a jemnějšího charakteru, ty silnější a dřevěné se nám výrazně neosvědčily. Vlasy se netrhají, při česání příliš netahá a zároveň rozčepýřené hnízdečko přírodními štětinkami stále uhlazujete do lesku a zdravého vzhledu – začínali jsme nějakým kouskem od Avonu, a když se vyškubal a vypelichal, koupili jsme sofistikovanější od značky Olivia Garden – tahle koupě se na kudrnaté nepoddajné vlásky skutečně vyplatila – od narození jsme dceru ještě nestříhali a vlasy i v jejích téměř 4 letech vypadají stále dobře, až na lehce narušené konečky, což je běžné.
Intenzivní péče
Abych napomohla rozčesávání a docílila zdravého vzhledu kudrnatých vlásků, vyzkoušela jsem kdeco. Začínala jsem tekutými krystaly od SIRI – úplně chemická věc, po které se vlasy nakudrnatily a šly dobře rozčesat, ale tak mi to nevonělo, že jsem pokračovala směrem k přírodě. Nakoupila jsem Růžovou kúru ve spreji od Alverde a sérum pro výživu konečků od téže značky – výsledek veškerý žádný. V mezidobí jsme dceři do vlásků mazali arganový olej, který vlastně plnil svou funkci nejlépe, ale vlasy příliš zamašťoval. Zkusila jsem i levandulový olej od Weledy, který má mít vysoce regenerační vlastnosti – výsledek podobný jako u arganu. Pak jsem v Londýně objevila suchý arganový olej od Terre d´Oc ve spreji, vypoužívali jsme ho celý a vzhledem k vysoké ceně bohužel i poměrně rychle – krásně voněl, vlasy vyživoval, nebyly po něm příliš zamaštěné a vždycky pomohl, když bylo třeba intenzivně rozčesávat za sucha. Na chvíli se stal hvězdou našeho boje s kudrnatou kšticí, ale protože v Čechách tahle značka nemá zastoupení, zkoušeli jsme dál.
Na podzim jsem narazila na italský rolland – není to značka čistě přírodní, ale obsažené silikony jsou minerálního původu přímo z křemene a stylingové přípravky dobře voněly a opět skvěle plnily funkci rozčesávače – ovšem zde nešlo o výživu vlasů a jeho pěstění, ale jen o rozčesání a vzhled, jak tomu u stylingu bývá. Začínala jsem přípravkem Nourishing drops na konečky – ale aplikace s naším mrštným dítětem nebyla až tak snadná, takže jsem přikročila k přípravku Glossy Nectar, který není tak hutný, vlasy krásně naleská – můžete ho nanést za sucha i mokra a je ho tolik, že vám vydrží za cenu 865 Kč, řekla bych, i dva roky.
Glossy Nectar v tuto chvíli používám jen občas, protože se mi po nějaké době zdálo, že vlasy krásně vypadají, ale pod ním se, jako pod každým stylingem, trochu vysušují – na suché a kudrnaté vlasy bez lesku je to ovšem jistojistá jistota! Samozřejmě stále využívám arganový olej, ten vláskům dělá dobře, ale ještě báječnější je taková lahvička z Británie, která obsahuje přes 30 esenciálních olejů a extraktů z bylin – úkolem tohoto olejového koktejlu je podpořit růst vlasů a stojí prý přes 20 liber. Já ho začala používat přímo na dceřiny vlasy a výsledky jsou super. Naliju trochu oleje do dlaně, voní hodně bylinně, a vetřu do délek den před mytím – učiním-li tak ráno, olej se krásně vsákne, nic se nezamastí a druhý den vše krásně smyjeme šamponem a kondicionérem – vlasy jsou o poznání zdravější a lépe se rozčesávají. Bohužel nevím, jak se přípravek jmenuje, dostala jsem kdesi jen jeho vzorek a info o ceně, ale je to pecka!
Mimochodem zkoušela jsem samozřejmě i obligátní olivový olej s vejcem a mlékem, ale kýžený efekt nebyl nijak extra báječný, tak jsem od natírání dítěte potravinami ustoupila a činím tak jen párkrát do roka.
Nejdůležitější tipy, jak na suché vlasy
Nakonec ještě pár pravidel péče. Pokuste se mít vlasy stále svázané, na noc do copu, na den tak, aby se necuchaly a nebyly zbytečně vystavovány povětrnostním vlivům, jako je vítr, slunce, mráz. Při mytí používejte jakýkoliv dobrý šampon, jehož úkolem není vlasy vyživovat, ale očisti je i s pokožkou hlavy, a to zcela šetrně… ale nikdy nezapomínejte na kondicionér. Suché vlasy můžete fénovat, ale volte spíš chladnější vzduch – usychají-li totiž na volno, ještě více se vysušují, protože voda se z vlasů odpařuje pomalu a bere s sebou i tu vnitřní. Myjte vlasy opravdu jen v případě potřeby a čas od času na ně dávejte nějakou výživnou kúru. Za sucha si při rozčesávání a péči pomožte oleji – jsou pro suché vlasy ideální. A nakonec – vyberte si skutečně dobrý hřeben, vaše vlasy potřebují hlavně neustále uhlazovat a zamašťovat, aby byly chráněné.
Text a foto: AMV