Kosmetické trendy 2021
Kosmetické trendy 2021
Mikrobiom jako základ péče
Už v roce 2017 byla na GBM probiotická značka Pure Beginnings, která je dostupná například ve slovenských dm, u nás žel Bohu ne, pouze na e-shopech. Skvělá na mytí i péči o ekzematickou pokožku, mám vyzkoušené na vlastní kůži i kůži mých ratolestí. Na principu probiotik je založená i jihoafrická Esse, kterou prostě musím brzy vyzkoušet, doporučuje ve svých postech třeba Katka z BBWK. Čtěte: “ Healthy microbiome is the natural way to keep skin looking younger for longer. Rewilding is the science of returning your skin’s microbiome to its balanced and “wild” state through green chemistry. By creating the environment for your skin’s natural microbes to flourish, we can help restore its ecology. Restore the balance and let your skin thrive.“
No a v neposlední řadě je velkolepým hitem značka Mother Dirt, kterou milují i dermatologové, například kanadská lékařka Sandy Skotnicki, autorka knihy Nepřátelé kůže (doporučila mi Denisa z pulo.cz, děkuju) či kosmetička Caroline Hirons (podle nejrůznějších médií, jeden z nejvlivnějších lidí v oblasti beauty na planetě).
Aktivní a ještě aktivnější látky v GB
S kosmetickou chemií se v posledním roce doslova roztrhl pytlíček a aktivní látky hýbou nejednou dámskou peněženkou, neřku-li domácností. Chemická exfoliace, retinol či niacinamid, kam se podívám, o takových základní látkách, jako je kyselina hyaluronová v nejrůznějších velikostech molekul, vitamin C či přírodní alternativy retinolu, jako bakuchiol, o těch už ani nehovořím.
Zkrátka, držte si klobouky, green beauty potřebuje taky nějaký ten velkolepý efekt, tak sjede po tomto tobogánu brzy kdejaká GB značka u nás i ve světě. Znáte například Omorfii? V létě uvedla krém Phoenix s kyselinou hyaluronovou a niacinamidem, který je lehoučký jak vánek, vhodný k harmonizaci seba a božsky voní po neroli – až se oteplí, zkuste ho!
Otazníky kolem hydratace s HA
Tenhle otazník tu zatím neslýchám. Vím, že třeba 100% bio kosmetika Inlight prosazuje péči zcela bez dodávání hydratace zvenčí a tato péče je založená na zabraňování ztrátě vody z kůže, čili pro děti cajk, ale jakmile stárnete, může nastat problém. Probrala jsem to se zastánci i odpůrci tohoto přístupu a nevím, kde je pravda, zatím! Jediné, co vím, že promazávání kvalitními oleji a balzámy, mé pleti v zimě dělá mnohem lépe než hydratační séra s krémy či oleji navrch. Znáte to také?
Když si dodáte hydrataci nějakým sérem, nemáte pocit, že po pár dnech je kůže bez séra ještě stokrát sušší a nastanou problémy? Já jo, a tak jsem se rozhodla pátrat a našla jisté zdroje, kde je zmíněno, že glycerin a panthenol jsou vlastně mnohem lepší hydratační látky než HA, takže já se tomu podívám na zoubek blíž a vy si buďte jisti, že s tímto tématem letos ještě pár lidí vyrukuje. Jedna známá americká kosmetička už o tom pár let píše v US livestylových médiích a nejedna novinářka ji dává za pravdu.
SPF STÁLE pro všechny
Tenhle trend jen tak nezmizí, kauza Purito je tak nějak za námi, víme, že ač se krásně rozmazává a má zajímavé složení, faktor nedosahuje deklarované výšky. Já ho neměla ráda předtím, protože mé pleti neprospíval, ale teď je mi docela sympatický, protože mě tam fascinuje ta drzost, se kterou to celosvětově rozbalil a ani se neohlédnul a kdejaká blogerka mu na lep naskočila. Nicméně, SPF, nechcete-li stárnout, Vám doporučí každá kosmetická guru konvenčnějšího typu a každý dermatolog jako prevenci rakoviny kůže (vyslechněte si je a máte-li genetickou zátěž, případně výskyt v rodině, poslechněte je). Také ale můžete ukázat, jak velkými vyznavači vědomé demokracie jste a rozhodnout se sami, jestli mazat či nemazat.
Věda zpět na výsluní
To je dobře, opravdu hodně dobře, že je konečně připisován kredit vystudovaným lékařům; kosmetičkám s praxí a spokojenou klientelou, které držely v rukách tisíce ksichtíků; kosmetickým chemikům, kteří léta studovali a zkoumali a dobře vědí, že jednotlivé ingredience jsou méně podstatné než jejich finální kombinace.
Já se nesmírně těším z instagramových účtů všech kosmetických chemiků, farmaceutů a lékařů, přesto jejich často pečlivě zdrojované info beru pouze jako jednu stranu mince a vždy přidávám i vlastní zkušenost a četbu. Každý dobrý novinář uveřejní zprávu až ve chvíli, má-li 2 nezávislé a věrohodné zdroje, nejlépe pak 3 (neviděli jste seriál Newsroom?).
Nicméně děkuji všem vědcům a odborníkům, že se věnují popularizaci důležitých témat na sociálních sítích, miluju to!
Nová ekologie
Nevím úplně, jak to napsat, prostě dříve bylo důležité mít tak nějak všechno ve skle ozdobené dřevem, dnes už se polemizuje, jestli určitý druh plastu není z některých hledisek lepší – z mého pohledu vzhledem k dopravě (váha), a pokud se zpracovává recyklát, tak rozhodně ano. Už ne tak úplně z hlediska obsahu, do kterého se může leccos uvolnit spíše než ze skla. Ovšem zde důvěřuju atestům obalů.
Už nestačí nalepit skleněný kelímek do bambusového a poplácat se po rameni. Kdo chce produkt s airsoft pumpičkou nebo jen pumpičkou, musí si ji také obhájit, protože se blbě recykluje. Například značka PHB vymění brzy u některých deko produktů skleněný obal s pumpičkou za epesní celoplastikovou lehoučkou tubičku a jistě k tomu má dobré důvody, protože v těchto inovacích je lídrem na trhu.
Totéž u kapátek, tam jsou opět různé části z různých surovin, nejspíš proto vyhraje z hlediska ekologie klasické kapání, jako když jste v dětství užívali Bromhexin na jazýček.
Dalším bodem „nové ekologie“ je výběr kosmetických surovin. Když je nedostatek vanilky, není asi ideální cpát ji do kosmetiky a taky nevidím jako top nápad pěstovat třeba levanduli pro kosme účely na poli, kde by se dalo vypěstovat něco moc fajn organického na zub. Odpověď k tomu to dilematu jsem našla v novém dokumentu Davida Attenborougha na Netflixu – jsou to patra někde v Holandsku.
Zákazníci nejen indie značek se začnou ptát jak, kde, proč a kým byla ta která ingredience vypěstována a lokální zdroje budou čím dál hlasitější, zatímco ty tropičtější a daleké na ústupu – transparentnost je klíč, milí majitelé značek.
Zkrátka a dobře, platí už jiná pravidla, než platívala před deseti lety a co je ekologické, musí být ekologické skutečně, ne jen na pohled a dotek a z pohledu marketingové komunikace (pozor na greenwashing).
Konec mahagonu a melíru v Čechách
Protože je na trhu spousta šetrnějších oxidačních barev, o těch rostliných nemluvě, protože je na českém trhu spousta skvělých kadeřníků, kteří bravurně probarvují prameny, jako třeba Martina z Lotosbeauty, doufám a chci věřit, že takový ten melír, který hranatě začíná centimetr od lebky, je už pasé a snad i ten krutej mahagon ála devadesátky!
Extra krátké nehty
Tohle je jasný trend z hlediska epidemiologické situace. Já prostě dlouhé nehty nikdy nepochopila, je to malinko navrch huj… Nutnost si ještě dvakrát denně čistit nehty, když už musím čistit zuby, mýt různá zákoutí, pečovat o vlasy, ruce, nohy a v neposlední řadě pleť – nehty už byly příliš.
Pokud mě sledujete, víte, že jsem bojovala s okusováním a nehty vypěstovala, při pobytu u moře mi dokonce šíleně rostou samy. Na druhou stranu teď si nesmírně užívám, že je mohu mít ultrakrátké, protože koronavirus. Víte, co všechno by se pod nimi zachytilo?
Očekávám trendy superkrátkých nehtů a jejich lakování a spoléhám na tipy od Vědomé krásy a jejich značky Biosculpture a od Pulo,cz s laky Kia Charlotta!
Top produkty na ruce a nohy
Samozřejmě! když si desetkrát denně po dvaceti sekundách myješ ruce mýdlem, je-li sebešetrnější, ruce jsou na konci dne jak sušenky. Mně se navíc díky tomu parádně rozběhl dyshidrotický ekzém (puchýřky, suché mapky, praskání) a na tomto základě doporučuju jen a pouze lanolinové dětské mýdlo od Alchemix Laboratory, na promazávání pak tělové máslo 2v1 od PHB, mléko Forest Pristine od Hemptouch a kosmatcovou řadu od Dr.Hauschka. Prostě péče o ruce bude v roce 2021 po maskne v roce loňském, téma číslo 1. A přidejme k tomu rovnou i nohy, protože k manikúře patří pedikúra a pokud někdo z vás zná ten pocit lehkých nohou po mokré pedikúře, dáváte mi jistě za pravdu. Apropós, stále hledám něco super a přírodního na opravdu suché a opravdu popraskané nohy, víte? Máte tip?
Nanoinfluenceři a odstup od sociálních sítí
Rok 2020 nás nechal „přežrat se“ sociálními sítěmi, a tak i ti nejsdílnější začínají vyhledávat odstup, začínají si pomalu chránit soukromí své i svých dětí, protože jim to zato nestojí – konečně. Pochopili jsme, že rodina a osobní kontakt je důležitější než pseudopřátelství s neznámými lidmi na messengeru.
S tím se dostává do popředí stále více také autenticita, stále letí krásné a barevně sladěné feedy, ale je třeba dělit se o skutečné emoce, ne jen o ty, které vypadají dobře. Z tohoto pohledu mám pocit, že ani desetitisícové účty nemají při spolupracích vliv tak, jako může ovlivnit k nákupu někdo, kdo si za tím, co píše stojí, protože to dělá jen tak. Já si proto zamilovala nanoinfluencerky v českém slova smyslu, které mají okolo 500 sledujících. Nejsou tak malé proto, že by na účtu nebyly aktivní, ale protože růst nepotřebují, je jim to fuk, sdílení na sítích je pro ně zábava, oddych, vedle kosmetického tématu jedou obvykle i nějaké jiné zajímavé věci včetně čtení, politiky, rodinných strastí a v životě neznají jen kosmetiku a instagram, ale také mají obvykle dobrou práci a bohatý rodinný život. Spolupráci s takovými influencery bych do budoucna doporučila i menším kosmetickým značkám.
Já mám ráda třeba tyto
(často jde o klasické blogerky, které část obsahu popustily sem, ale jinak stále blogují):