#mojespf aneb přestaňte KONZUMOVAT LÉTO!
#mojespf aneb přestaňte KONZUMOVAT LÉTO!
O proběhnuvších prázdninách prosvištěla mým IG účtem ve stories tato výzva. Pokud máte nějaké poznatky, samozřejmě je pod hashtagem mojespf můžete nadále sdílet, a to navždy. Já bych se nyní ráda vyjádřila k tématu SPF obecně a možná trochu podrobněji.
Sleduji teď na IG spoustu účtů mladých dermatologů, chemiků, kosmetických formulátorů, konzultantů, kosmetiček i beauty blogerek – u nás, na Slovensku i po světě. Všude zaznívají stejná/podobná pravidla a já mám pocit, že se místy trochu míjejí s realitou. Neznamená to, že je nutně zpochybňuju, spíš naopak, nejprve jsem je přijala za svá, ale zkušenost a praxe mi ukázaly, že v některých momentech je to celé trochu na hlavu. Chápu, že jsou na světě tzv. slepí, kteří potřebují vésti pravidly bez výjimek, ale já doufám, že je stále více a více lidí vědomých a dřív než jakékoliv tvrzení přijmou, tak nejprve přemýšlejí a analyzují podobně, jak se o to teď pokusím já.
Spouštěcím momentem, proč se nad některými požadavky na uživatele ohledně SPF vůbec zamýšlím, byl můj rozhovor v podcastu Cukrfree s Janinou, která říkala, že se slunci vystavuje denně úmyslně, je-li to možné alespoň na 20 minut, kvůli vitaminu D a že raději pro předcházení vráskám prostě nejí cukr! A tím mi tehdy vzala vítr z plachet. Mimochodem podle blogerky/ kosmetičky Mary Schook a jejích postů je prostě vitamin D tak důležitý, že může ve finále pomoci kůži bránit se právě proti rakovině.
Ze všech následujících úvah tak trochu vyjímám Austrálii, protože tam je slunce nepoměrně větší hrozbou. Nyní se pojďme podívat na některá předkládaná fakta, která po sobě opakují především online autority a předkládají je svým čtenářům/ followerům. A proč zrovna já mám k tématu co říci? Nejsem dermatolog, ale mám kosmetické vzdělání, 13 let zkušeností s přírodní kosmetikou, o tématu léta čtu a píšu. Svá tvrzení mám podložená zkušenostmi a z této oblasti i desítkami otestovaných produktů. Toliko tedy na úvod.
1. MAŽTE SE V LÉTĚ, NA PODZIM, V ZIMĚ I NA JAŘE, mažte se denně i když slunce už 14 dní neukázalo jediný paprsek, používejte SPF krém v rámci své péče!
Tak toho absolutně nejsem schopna a nejsem si zcela jistá, jestli konkrétně já to nutně potřebuju. Mám takové drobné, ničím nepodložené podezření, že taková dobře zpracovaná a kvalitně podaná studie o negativním vlivu slunečních paprsků na zdraví by mohla posloužit nejedné globální firmě ke zvýšení prodejů právě protisluneční ochrany, čímž nijak neumenšuji škodlivý vliv slunečního záření na zdraví.
Dokážu denní používání SPF pochopit u lidí, kteří používají aktivní látky, jako vitamin A, exfolianty, případně chodí pravidelně na laserové procedury, ti se bez UV ochrany neobejdou asi nikdy, jinak by byl výsledek procedur spíše horší nežli lepší.
Ale co ti ostatní, „normální“, kteří běžně používají jen třeba krém a čisticí gel? SPF přípravek, v mém případě jen ten s minerálními filtry v non nano podobě, je něco, co mou pleť navíc opravdu zatěžuje – stále jsem nenašla takový, který bych ani necítila a různé mlhy či air softy pro mě z důvodu využití chemických filtrů prostě nepřicházejí v úvahu. Make-up, i kdyby jako ochrana stačil, což nestačí, stejně nenosím a já osobně asi půjdu spíše cestou well-ageingu než anti-agingu, jehož je SPF vždy a všude hlavní mantrou!.
2. JEDNA ČAJOVÁ LŽIČKA PRODUKTU NA KRK A DEKOLT (někdo říká jedna jen na obličej a někdo zase jen půl na krk i dekolt), jinak není zaručená ochrana. Chápu, souhlasím, pro ochranu je třeba dodržet přesný technologický postup, což mi trochu evokuje, že SPF přípravky jsou vlastně pěkně složitá záležitost. … ale … čajová lžička je nějak moc, protože pak ještě jedna celá na ruku a na předek a na zadek a na jednu nohu a na druhou nohu a tak dále… a je po krému za litr!
Když si na internetu najdete kolik je čajová lžička, tak vám vyjede 5 ml. No při těchto počtech byste 30ml krém měli na 6 dní jen na obličej a dekolt a na tělo by to bylo na jedno použití bez reaplikace během dne – takové počty mě celkem rozesmály. Vypadá to totiž, že kosmetický průmysl vypustil nějakou „pravdu“, aby pustil žilou zákazníkům, protože mazat se musíte, protože rakovina. Jde o to, že rozhodně neobviňuji nikoho, že šíří strach a lži, na druhou stranu si umím představit, že propagovat ochranu oděvem, klobouky a vůbec vyhýbání se slunci není zas tak dobrý byznys.
A kde na zdravou kůži vzít? Chemické filtry jsou levnější, ale podle některých studií neprospívají korálům ani kůži, ty nového typu však prý už díky velikosti molekul do kůže nepronikají! (Díky Be Beauty With Katy za pomoc s informací.) Produkty s fyzikálními filtry v nano podobě jsou také celkem cenově únosné, ale vliv na zdraví a ekosystém je neprobádaný. Fyzikální filtry non nano jsou opravdu hodně drahé a často hodně bílé. Na pleť si navíc taky nemůžeš dát kdeco, aby ses neosypal – z toho vyplývá, že často musíme zvolit právě tu druhou variantu. A když to nekoupíš, v podstatě ohrožuješ nejen sebe, ale i svého muže a děti i širší rodinu, protože rakovina!
Nakonec jsem si tady v kuchyni udělala váženíčko, měřeníčko. Jedna čajová lžička není 5 ml, to je spíš polévková lžíce. Čajová lžička je cca 2 ml, což cca odpovídá 2 gramům. Potřebné 2 gramy, které jsem našla u australské blogerky LabMuffin cca odpovídají množství, které opravdu stačí na obličej, krk a dekolt, i když obvykle dávám o něco méně, čímž podle odborníků snižuji ochranný faktor, tedy zkracuji čas, který mohu ochráněná strávit na slunci.
Pokud denně vypotřebuji na obličej, krk a dekolt 2 gramy krému, mám svůj 30ml krém na 14 dní. Jenže vy ho máte správně ještě po dvou hodinách reaplikovat!!!
No a kolik toho ve finále nanesete, jestli budete šetřit nebo přijmete všechna doporučení a opalováky šetřit nebudete, je už na vás. Já sama za sebe prostě kromě obličeje volím dlouhý rukáv a dlouhou sukni i ve slunečných dnech. A moc se těším, že si konečně někde pořídím pořádný velký kvalitní klobouk, který mi třeba bude slušet. Nebo taky nebude.
3. MAKE-UP S SPF JE K NIČEMU Podle „tvrdílků a opakovačů“ faktů vědeckých i vyčtených SPF v make-upu na ochranu nestačí, protože make-upu si nikdy nenanesete tolik. Je to tak, 2 gramy je přece jen na některé textury příliš.
Mohu potvrdit, že jdete-li na túru v parném létě jen s minerálním pudrovým make-upem s SPF, spálíte se, ale to jsem byla na slunci asi 7 hodin v kuse. Na druhou stranu minerální pudry jsou doporučovány právě na tu reaplikaci během dne.
Jenže když už mám drahý dobrý přírodní make-up, který mi vyhovuje a 15 krát prodlužuje dobu, kterou můžu potenciálně strávit na slunečním světle bez újmy, raději už neříkám na slunci, protože na to se nehraje, tak by mi to mohlo stačit. Jdu obvykle maximálně jen hodinu na schůzku a hodinu ze schůzky nebo jsme dvě hodiny na procházce s dětmi, přičemž obvykle nechodím na procházky, když slunce napřímo pere. A jestliže se hodláme jít grilovat k vodě, tak se mažu kompletně a komplexně.
4. BĚHEM DNE MAZÁNÍ OBNOVOVAT Tak na pláži a na dovolené pod rozpáleným kotoučem určitě, nevidím k tomu ale důvod v jiných než slunečných dnech (ano, vím, že UVA prochází i přes mraky, ale snad kvůli tomu nezmagoříme úplně a nezruinujeme rodinné rozpočty, protože musíš mazat nejen sebe, ale i děti a jeho – řešením je možná, nemít děti?).
Už výše zmíněná blogerka a chemička LabMuffin, má k tomuto tématu video. Je z Austrálie, tak chápu, že se na cestu 5 minut k metru potřebuje chránit a video jsem popravdě neviděla, jen četla úvodní text. Ale jelikož se během dne potím a nachytávám na sebe prach a jiné částečky, přijde mi jakákoliv „renovace nátěru“ v městském prostředí zkrátka trošinku nechutná.
Připodobnila bych to k puse špinavé od oběda a čokoládového dezertu, kterou bez otření či umytí přetřete komplet leskem na rty.
Stejně jako bych nikdy denní make-up nepředělávala na večerní, pokud zrovna nehoří nějaká párty z minuty na minutu, tak během dne si prostě neumím představit, že na stávající nános natřu něco dalšího. Já osobně, bych se musela celá odlíčit a udělat vše znovu. Jak už jsem říkala spreje s chemickými filtry nejsou pro mě. Reaplikace na tělo na pláži třeba i po koupání je prostě jen ochrana, chápu, pak se večer všichni umyjeme. Ale reaplikace na obličej nalíčený či opečovaný několika kroky, to je pro mě „navrch huj a vespod fuj“. Radši si vezmu klobouk asi. Anebo ne, protože mám hrozně velkou hlavu a žádný mi nesluší.
Každopádně na to její nedávné video se podívám a vy se koukněte taky, co mně se mírně ekluje, může být pro vás řešení, každý bychom měli vybírat i v péči o pleť vlastní cestu.
5. MAŽTE SE, I KDYŽ JSTE DOMA Ano, všichni jsme viděli ten obrázek kamioňáka, kterému tvář zvrásnilo UVA záření, které prochází i sklem, ale jak správně podotýká už výše zmíněná Mary Schook, nemusel mít třeba ve stravě dost antioxidantů, takže jeho životní styl mohl výrazně ovlivnit obranyschopnost kůže před UVA zářením. Ale to jen na okraj.
Četla jsem to, že se musíte mazat i doma, u nějaké blogerky mezi jasnými a potřebnými doporučeními, proč kdy a jak nosit SPF; ale když venku prší, měla bych doma nosit pláštěnku, aby mi nenavlhly vlasy?
Když jste se svou pletí doma, nechte ji odpočívat, případně, jak říká Caroline Hirons, dejte si celodenní spa, vrstvěte séra, masky, pečujte, protože pleť v ten den nemusíte zatěžovat produkty, které ji chrání venku před oxidačním stresem a působením UV záření! Ovšem pozor, vyhříváte-li se za oknem na slunci, pak se proti UVA chraňte.
6. KDYŽ SE NEBUDETE MAZAT, UMŘETE NA RAKOVINU Tady bych asi řekla rouhačskou větu oblíbenou u flegmatičtějších mužů a starší generace „na něco přece jen umřít musíme“. Nicméně melanom je druh rakoviny, kterému lze zabránit právě ochranou kvalitními opalováky, a to už od dětství. Opakuji, od dětství!!!
My, 80kové děti spalované na ramenou a nose rodiči, na každé dovolené, léto co léto, chráněné nubianem, už asi trochu máme smůlu, protože expozice dávno proběhla dostatečně. Své děti však chraňte, jak jen to je možné, především oděvem, který je nejbezpečnější!
Jenže když už vytahujeme rakovinu, oxidační stres ve velkoměstě kůži také neprospívá a k rakovině přispívá. Výfukové plyny a jimi znečištěné ovzduší ročně způsobí v ČR smrt 10 000 lidí, jak nám řekla brožurka pro prvňáčky, která nechtěla, abychom je do školy vozili autem.
Mnozí z nás se špatně vyživují – pořádná česká kuchyně, fast foody a kořeněná jídla při nadměrné konzumaci masa vedou leda tak k rakovině tlustého střeva. Když jíme moc cukru, jako třeba já, bohužel, má to vliv nejen na vrásky, ale prostě na všechno, včetně toho, že mi hrozí hnusná cukrovka, na kterou se před pár desítkami let umíralo, než byl vynalezen inzulin.
A tak dále a tak podobně. Mazat se SPF krémem, abyste nedostali rakovinu je asi tak stejný myšlenkový postup jako nedělat vůbec nic, co má negativní vliv na zdraví a pak stejně dostat ve 40 infarkt, protože genetika.
Neříkám, že tohle pravidlo je nesmysl, není, ochrana je třeba, jen říkám, vemte rozum do hrsti a nenechte se vystresovat dalším pravidlem pro váš život, které sahá především po vaší peněžence. Někdy je prostě lepší nelhat, nekrást, milovat lidi a snažit se být spokojený, protože stres konec konců taky přispívá k rakovině či jiným nemocem.
Na závěr ještě už několikrát zmiňovaná Mary Schook, která podotýká, že opálením zhnědlá kůže lépe chrání tělo před UVA paprsky a tedy i vznikem melanomu, proto právě tmavší typy nejsou k tomuto tak náchylné. Nehledala jsem důkaz, ale dává mi to smysl, co vám?
Vše výše řečené však nemění nic na tom, že solárka by se měla prostě zakázat a jestli někdo stále leží na pláži, aby se opálil ze všech stran, ignoruje zřejmě trendy;) a docela si i koleduje.
7. DENNÍ APLIKACE SPF JE NEJLEPŠÍ ANTI-AGEING Pokud vám ovšem jde při denní aplikaci SPF o obličej bez vrásek, vězte, že k tomu potřebujete taky a hlavně dobrou genetiku a až někde hodně daleko kvalitní péči, pravidelnou masáž, nějaké doplňky stravy a pár procent anti-ageingu tvoří i ochrana před sluncem.
Janina z Cukrfree.cz má, dle mého, v tomto bodě pravdu. Můžete totiž pro tvář bez vrásek třeba nejíst cukr, nebo chodit běhat, na profilu pulo.cz se dočtete v nedávném postu, že lidi, kteří cvičí, mají kůži dle studií mladistvější a pevnější. Dále se pak můžete odstěhovat z města a být už navždycky na home officu někde na Sázavě anebo třeba chodit do sauny… všechna tato činnost účinně předchází vráskám, ale pořád tu největší roli hraje genetika, tak si stěžujte u táty a mámy.
8. Vitamin D neřešme, horší jsou vrásky? Tohle tvrzení samozřejmě nikdo nehlásá, ale tak trochu to z některých textů vyplývá, protože i ti, co se vystavují, mají vitaminu D podle studií v našich podnebných končinách nedostatek. Tak proč se vystavovat? Proč se vyhřívat, když je třeba vitamin D stejně suplementovat?
Tak především vyhřívání se na slunci je blaho, když u nás v mírném pásu konečně vysvitne. Podle odborníků jde však při dopadu UV záření v podstatě v těle o signál možného poškození DNA, na který ono reaguje produkcí melaninu a hnědnutím kůže – takže kůže políbená sluncem je vlastně ochrana organismu před totální destrukcí. Příroda je geniální!
Myslím, že dvacet minut na slunci je lékem pro nás všechny a na vráskách až tolik nesejde, což věděl i Karel Čapek a jeho Dr.Voštěp. Jak už jsem zmínila výše, dostatek vitaminu D pak může být v konečném sčítání pro kůži prospěšnější na ochranu před rakovinou. No a pak je tu ta dříve zmíněná teorie o hnědé kůži, která je méně náchylná k rakovině kůže. Takže otázka zní OPALOVAT ČI NEOPALOVAT?
9. OPALOVÁK MUSÍ DOLŮ … a to především, používáte-li opalovací přípravky s anorganickými, tedy minerálními filtry. Už jsem to někde psala, kanadská značka Attitude má k minerálním opalovákům pro děti i speciální produkt, který je zase dobře dokáže smýt. Asi nikdo nepřijde v létě domů, aniž by ze sebe smyl špínu z cest. Přece jen je ale třeba to zdůrazňovat především z hlediska zdraví kůže, protože minerální filtry tak nějak těžce sedí na povrchu a pokožce by se to dlouhodobě nemuselo líbit, nehledě na to, co během dne na sebe nachytala. Takže když přijdete domů, opalovák sobě, jí i jemu i jim prostě smyjte, odličte, odstraňte… doma slunce nesvítí (Ano, vím, že UVA záření projde i přes sklo:) a odličování je základ kvalitní péče, což zkuste naučit všechny okolo sebe, klidně i malé.
10. JSOU MINERÁLNÍ/ FYZIKÁLNÍ TEDY ANORGANICKÉ OPALOVÁKY eko? Nemám právě teď v ruce žádné studie a ani je nepotřebuju, všichni jsme četli nějaký ten článek o Havaji a zákazu opalováků do moře, nebo ne? Je mi jasné, že když „mazaní“ lidé na pobřeží plném tisíců plaválků a surfařů vlezou do vody, tak se to v té vodě nějak projevit musí.
Kapka oleje dělá vodu nadále nepoužitelnou a neschopnou dobrého očištění v čističce odpadních vod, proto olej nevyléváme do dřezu, ale nosíme do sběrného dvora, jinak dochází právě ke kontaminaci spodních vod i půdy. Pod kapkou oleje se nedá dýchat, proto ropné skvrny nevyhovují živočichům, jsou-li vylité na moři či oceánu, že? Další složky (chemické filtry už jsem zmínila výše a nano částice též), včetně oxidu zinečnatého, neprospívají vodním živočichům a některé jsou pro ně doslova smrtící – viz. bělení korálů. Z toho mi vychází pár prostých pravidel: zkuste se co nejvíce chránit pomocí oblečení a co nejméně pomocí kosmetiky, která i když je přírodní a založená na olejích a máslech, nemusí vodě a živočichům v ní dělat dobře!
Tedy ačkoliv odborníci doporučují mazat se co nejvíce, záleží-li vám na přírodě a nechcete-li jen konzumovat léto, hledejte jiné cesty, jak se chránit před sluncem.
Já osobně to dělám tak, že k moři chodíme maximálně na 2 hodiny denně, čas trávíme pod slunečníkem, děti mají na plavání a na pobyt na pláži UV oblečky a namazané jsou tudíž jen na obličeji, krku a dalších exponovaných místech, nohy obvykle vynechávám úplně. Zatím mi tato strategie funguje, čeští kamarádi mě ovšem mají trochu za blázna, když si jdu jednou na 20 minut zaplavat a dost. Zbytek pobytu u moře trávím uvnitř a čtu si, pokud tedy nemáme zastíněnou terasu, či nejsme celý den po památkách nebo na jiném výletě:).
Tolik mých 10 zamyšlení k doporučením JAK, KDY a PROČ používat krémy na opalování, respektive krémy PROTI OPALOVÁNÍ.
Jaká doporučení se nezdají/ zdají dobrá Vám? Případně je něco, za čím si neochvějně stojíte a já to v textu zbytečně zpochybnila? Dejte mi vědět!
Tento text si také můžete poslechnout jako podcast ZDE.
Opalováky, které jsem vyzkoušela já sama a které jste v rámci výzvy doporučili Vy najdete v highlights na mém IG účtu pod názvem SPF TIPY od Vás.
Foto: unsplash.com, Laura Cortesi