Test opalovacích krémů
Test opalovacích krémů
Test to samozřejmě není ani z laboratoře ani z jiného odborného pracoviště. Jde jen o vlastní zkušenosti, které bychom vám rádi předali, aby se vám třeba lépe vybíralo. Předem textu je třeba říct, že všechny opalováky jsou s minerálními filtry a 4 z 5 v bio kvalitě.
Avéne Créme Minerale SPF 50+(448 Kč/ 50ml)
Charakteristika: MINERÁLNÍ KRÉM SPF 50+ velmi vysoká ochrana intolerantní nebo velmi citlivé kůže. Účinně chrání před UVB-UVA slunečním zářením. Bez chemických filtrů. Bez parabenů. Bez parfemace. Vysoce voděodolný. 100% fotostabilní.
Na dětské atopické pokožce: Funguje dobře, dobře ochrání, nezanechává bílý film, ale dítě staré necelý rok mělo všechna trička zapatlaná jakoby od make-upu, což šetrnými pracími prostředky jde dolů jen těžko. Navíc mi přišlo jaksi proti srsti dávat své ani ne roční dceři na tvářičku krém podoby make-upu.
Na dospělé pokožce: Krém bych asi ocenila, ale vyděšena jeho make-upovým vzhledem jsem ho po několika použitích na dítěti prostě poslala dál, ačkoliv musím ocenit absenci parfému, která mi naprosto vyhovuje.
Lavera Sun ochranný balzám na rty SPF 10 (129 Kč, 4,5 g)
Charakteristika: 100% minerální sluneční ochrana pro každý typ pokožky. Tenoučkým filmem chrání citlivé rty před vysoušením a škodlivým UV zářením. Vyživující oleje z BIO jojoby, mandlí a rakytníku intenzivně chrání citlivou pokožku rtů. Aloe vera dodá potřebnou hydrataci, vitamín C a E a křemíkové minerály pečují o buněčné membrány a strukturu pokožky. Rakytníkový olej navíc působí protizánětlivě a regeneračně. Bez chemických barviv a konzervantů, voděodolný, účinnost testována podle standardů COLIPA.
Certifikace: BDIH a Vegan
Na dětské atopické pokožce: Mažu ho dceři na celý obličej. V českých podnebných podmínkách je to dostačující ochrana na tu hodinku, dvě, co býváme venku. Nezanechává za sebou bílý film, příjemně voní a můžu ho mít stále při sobě. Balzám se navíc z tyčinky na pleť nanese mnohem snadněji, žádné rozpatlávání a roztírání a nadbytky masy krému.
Na dospělé pokožce s mastnými a aknózními zónami: Tyčinku používám na ochranu rtů, oblasti nad rty a na pláži pak i na ochranu očního okolí, když nemám zrovna po ruce brýle – občas máznu i na nos – tzv. sluneční terasy (uši, nos, rty) přece jen potřebují stále dokola ochranný protisluneční film obnovovat.
Lavera Sun Opalovací krém pro kojence a děti SPF 30 (197 Kč, 75 ml)
Charakteristika: 100% minerální filtr nedovolí paprskům proniknout do pokožky a způsobit podráždění či zarudnutí. Krém je voděodolný, což je v případě dětí nesporná výhoda, i když je vhodné film čas od času obnovit. Díky zklidňujícímu bio měsíčkovému extraktu a pečujícímu bio slunečnicovému oleji je o pokožku navíc dobře postaráno z hlediska péče. Bez konzervantů, s přírodní parfemací.
Certifikace: NaTrue
Na dětské atopické pokožce: Dítě krém snáší bez problémů, největší výhodou všech minerálních filtrů je samozřejmě, že ho můžu namazat až na hřišti a nemusím tak činit půl hodiny před. Krém je lehce zbarvený do oranžova a intenzivně voní. Oranžová zabraňuje úporně bílému vzhledu po minerálních filtrech, takže dávám plusový bod, ale vůně je naopak příliš intenzivní – myslím, že u alergiků i celkem nežádoucí.
Na dospělé pokožce s mastnými a aknózními zónami: Krém jsem zkusila na obličej, protože jsem potřebovala zabojovat v prudkém slunci s pigmentovými skvrnami, které se mi v těhotenství objevují na čele. Na svůj typ pokožky ho však rozhodně nedoporučuji. I když možná jsem negativně reagovala jen na nějakou mastnější složku. V mastných zónách na bradě a v krajích obličeje jsem měla do druhého dne pěkných pár pupínků, takže na obličej ne – to už příště raději na čelo jen tu tyčinku. Každopádně ale na zbytek těla, kde jsem obvykle sušší, bych si ho klidně namazala hojně a budu ho používat celé léto, kromě dekoltu, tam mám opět problém s nečistou pletí. Pro mě faktor tak akorát, tuba praktická do kabelky, na obličej asi zvolím jen obyčejný minerální pudr, který splní svou funkci zcela dostatečně.
Biosolis Opalovací mléko Kids 50+ (649 Kč, 100ml)
Charakteristika: Přípravek je tedy vhodný i pro tu nejcitlivější pokožku alergiků. Minerální filtry jsou v podobě oxidu zinečnatého a oxidu titaničitého. Má konzistenci mléka, která se dobře roztírá a není tak mastná – je však tekutější. Mléko je voděodolné. Z účinných složek zmiňme například: extrakt z divoce pěstované aloe vera, karanja olej, jenž regeneruje a hydratuje svrchní vrstvu kůže, řepkový olej, který se postará o pružnost a rychlejší hojení, extrakt z mrkve pro výživu, regenerační, změkčující a léčivý avokádový olej, hydratační a zjemňující jojobový olej, sezamový olej, jenž zabraňuje stárnutí, arganový olej pro hydrataci a výživu, měsíčkový extrakt pro zklidnění podrážděné pokožky, bambucké máslo pro výživu suché a citlivé pleti, včelí vosk pro zjemnění, hydrataci a vyhlazení.
Certifikace: Ecocert a Biocosmesi a všechny přípravky splňují standardy COLIPA
Na dětské atopické pokožce: Velmi jemňounká a nenáročná parfemace neškodí ani té nejcitlivější pokožce. Přípravek je nově k dostání v tubě, předpokládám tedy, že už se nestane, aby ho po jednom zmáčknutí vyšlo na světlo příliš. Tuba bude navíc praktičtější i do kabelky. Ovšem i se starým balením jsme s tímhle mlékem strávili celé loňské léto, v bazénu, na suchu, na hřišti, v Itálii, prostě všude – a ještě nám skoro půlka zbyla na letošek. Tohle mléčko vyrobené v Belgii je skvělá investice a neměla jsem ani potřebu nějak nadměrně obnovovat vrstvu krému, většinou jsem v Čechách namazala dítě jen po ránu a vydrželo to na celý den, pokud se tedy nesprchovalo a neutíralo po koupání v bazénu.
Na dospělé pokožce: Na obličeji naprosto vyhovující, i když nechává jemný bílý film, takže bylo třeba přepudrovat. Tohle mléko vyhovuje mé smíšené pleti i manželově mastné, prostě je to univerzál pro celou rodinu.
Ještě byla připravena recenze na Opalovací mléko od Sante (SPF 15), které má všemožné certifikace, je jemňounce parfemované a vedle minerálních filtrů a nanočástic má zkrátka ty nejlepší vlastnosti za rozumnou cenu řádově podobnou produktům z lékárny. Ovšem výrobce už druhý rok opalováky neukázal a nedal do prodeje, takže pravděpodobně nebudou k mání. Škoda!
Edit 2018 via Instagram Greenbeautycz:
Opalovaci kremy s mineralnim filtrem. Zacinala jsem v roce 2011 s Avene, ktery vypadal jako make-up, na atopickou pokozku ditete zvlastni mazani. Pak jsem testovala v roce 2014 znacku Biosolis, tekuta mlicka se dobre roztirala, ale bily film byl hodne patrny, ovsem nelepilo. Mezitim jsem vyzkousela SPF 50 od Hristiny a to se mi zdalo, ze skoro nefunguje, ale rozmazavani paradni a nebelil – ovsem par spalenych po Hristine uz tu bylo. Loni jsme meli na dovolene sprej od Lavery – pomer cena/ vykon mohu jen doporucit, obsahuje jen oxid zinecnaty, takze jej nezavrhuji ani non-toxic maminky a lehky bily film neni ani moc vyrazny, konzistenece tekutejsi, rozmazava se dobre, funguje vyborne, staci dvacitka i do Afriky.
Vsechny opalovaky maji jako hlavni slozku mineralni filtr v podobe oxidu zimecnateho, ktery je celkove lepe hodnocen, nez oxid titanicity, ktery se vyrabi v nano forme a vice beli. CC krem od Madary v sobe ten oxid titanicity ma, ale stejme ho miluju;). V porovnani se nejlepe rozmazavaji Butterbean plny masel a stick od Attitude. Ten stick je nesmirne prakticky, okamzita ochrana deti i dospelych na cesty, je to lehoucke a ve videu vidite, ze netreba prilis roztirat, nanesete a je hotovo. Nejtuzsi je Attitude krem, ale zase nezanechava vubec zadny bily film. Nejtekutejsi naopak La Saponaria, coz nevidim pro pripad rodiny uplne prakticky. Vsechny 4 produkty obstaly jak pri mazani, tak z hlediska minimalniho bileho filmu. Vsechny maji SPF 30, ktery je absolutne dostacujici, padesatka chrani jen asi o procento vice. Vsechny produkty obstaly i na slunci, Butterbean je navic podle tvrzeni na obalu vodeodolny.

Poslednim produktem, ktery zminim je Opalovak Whamisa s SPF 14. Vyborne se roztira a dobre voni, vzhledem k mnozstvi 60 g jej pouzivam jen na oblicej a tubicka rozkosna je porad v me kabelce, prakticke klapaci zavirani mi dava moznost prubezne primazavat kde koho a ta vune sedi vsem, faktor zajistuji oxid zinecnaty a titanicity a hned prvni slozkou v pomeru skoro 50 procent je extrakt z listu aloe.
Mineralni opalovaky muzete nanaset rovnou, nepotrebuji zadnou dobu na to, aby zacaly pusobit. Vyhnete-li se tem chemickym, jiste zaplesa i Vas hormonalni system a kuze, kterou chem. filtr zcitlivuje.
A jeste neco, chemicky filtry nicej koralovy utesy, takze nekde uz je zakazujou. A kdybych si mela vybrat pro sebe, beru na dovo Butterbean v kelimku a k tomu Stick od Attitude.