Trendy v přírodní kosmetice 2017

Trendy v přírodní kosmetice 2017

Před měsícem v německém Norimberku v rámci Biofachu proběhl i veletrh přírodní kosmetiky Vivaness 2017. Ačkoliv je to převážně o účasti značek z německy mluvících zemí, kterým obvykle sekunduje ještě Itálie a Francie, pár zajímavostí se na místě objevilo i letos – například korejská kosmetika Whamisa nebo australská luxusní péče Antipodes.

Nejzajímavější částí bývají stánky hned u vchodu s názvem Breeze, tedy úplné novinky na evropském trhu. Pro všechny vousáče berlínská hipsterská značka OAK, ručně vyráběné produkty I WANT YOU NAKED, holandské sypké deodoranty The Ohm Collection nebo italská řada s hlemýždím slizem a opravdu luxusní parfemací BIO SNAIL.

Krása v prášku

Jednoznačným hitem tohoto roku jsou práškové produkty. Jak se rozšířila móda no poo – tedy mytí vlasů bez chemie, začaly ženy vedle mouky, vajec, octových oplachů apod. používat na mytí vlasů také nejrůznější jíly a byliny. V případě jílů je trochu zádrhel smívání, ale byliny jako reetha (rozdrcené mýdlové ořechy), shikakai nebo bhringraj si můžete jen smíchat s vodou, nanést na vlasovou pokožku a vlasy, nechat působit a smýt – neuvěříte, že i bez pěnení a šamponování můžete mít umyté vlasy. Jednoznačným hitem je pro mě suchý produkt Herbs and Clay od italské profi značky OWAY, který právě testuji a který vyhrál i cenu za Ekologicky čistý produkt na veletrhu Interbeauty.
V péči o pleť se zase rozmohly práškové masky. Významně to zřejmě souvisí s trendem výroby kosmetiky v domácích podmínkách, tzv. DIY. Každý, kdo se trochu zajímá o kosmetiku, zná kombinaci zeleného jílu s vodou na problemattickou pleť, ale dokonale prý fungující i drahé a výživné masky v prášku? Určitě doporučuji tento skvělý článek, kde autorka, majitelka smíšené pleti a člověk, který na sobě vyzkoušel kdeco a kosmetice skutečně rozumí, v bodě 7 popisuje, že práškové masky jsou pro ni v poslední době TOP. Práškové produkty na českém trhu prodává např. Logona, Oway, Khadí, Eliah Sahil nebo Yüli. Enzymatické práškové peelingy má Antonia Burrell, Dermalogica nebo Kneipp.

Rostlinné barvy na vlasy

Tak s těmi se na veletrhu skutečně „roztrhnul pytlíček“. Na místě jsem zaregistrovala cca 3 nebo 4 značky na bázi heny, indiga a dalších barvicích bylin. Některé měly dokonce předpřipravené všechny ingredience v pytlíčku, jen smíchat a možno ihned barvit. Na českém trhu jsou v tuto chvíli barvy od značek Logona, Santé, Khadí; potom česká značka Cosm´etika a před pár dny vtrhla mezi lid i česká značka barev Voono. Hrozně mě mrzí, že jsem si tu jednu v Německu nevyfotila, ale měli dokonce čistě modrý odstín a nějaké moc pěkně růžové. Brzy se tedy rostlinné barvy stanou splněným snem i pro poníkumilovné typy.

Deodoranty bez kamence

Kamenci, který stahuje póry a díky svým anibakteriálním schopnostem brání rozšíření zápachu, mezi přírodními fanoušky zřejmě odzvonilo. Své zastánce si jistě najde, ovšem v rámci novinek se k němu některé značky začínají vymezovat negativně. Výrobce Crazy Rummors balzámů na rty představil deodorant na bázi sody Ben and Anna; Acorelle avizoval 24hodinový deodorant bez přítomnosti kamence; o značce holandských práškových deodorantů The Ohm Collection už jsem psala výše. Tolik bojovníků proti pocení zatím svět neviděl – zdá se, že výrobci se předhánějí, co bude  konečně fungovat, abychom mohli zahodit konvenční deodoranty do koše. Mně zabírá italský Naturalis Better – bez kamence, bez hliníku, bez sody – i ta je totiž pro někoho v náchylném podpaží dráždivá.

Dekorativka

To, co na svém stánku předvedla italská značka puroBIO byl doslova ohňostroj barev. Nová kolekce je pestrá jak amazonský prales a pigmentace produktů je neskutečná. Máme doma modrou tužku a maminka s nostalgií vzpomínala na své velmi modré stíny v 80. letech. I do přírodní dekorativy se tak dostávají vlny extravagance a možnosti pro ty, které si rády hrají. Lehce tónované balzámy představila dokonce čistě nedekorativní Weleda. Z nových značek mě zaujala např. německá marie W. Manufaktur Make-up; Dr. Hauschka pak svou dekorativku třeba kompletně přebalil. Zkrátka barvy, tutorialy, stínování a vylepšování vzhledu pofrčí i v této sezoně, a to dokonce i mezi kontrolovanou přírodní kosmetikou.

text: Andrea Green Beauty – aneb zelená, to já jsem!

 

 

Podobné články

Ed. Pics

Zakladatelka značky Gift Wellness Zareen Roohi Ahmed

Pokud jste typem člověka, který vždy hledá zdravější alternativy, pak jste jistě zaregistrovali stylové krabičky dámských antibakteriálních vložek Gift Pads. I vy můžete prospívat díky úžasným benefitům bylinné minerální vrstvy v každé z nich – jejich luxusní a udržitelně koncipovaný komfort vám zajistí pohodu i ve chvíli, kdy to nejvíce potřebujete, během vaší periody.

Zobrazit celé
Růžovou stužkou proti rakovině, aneb PINKWASHING

Po přečtení knihy Doba jedová 3 jsem tohle téma nemohla nechat bez povšimnutí. Moje rodina je rakovinou prolezlá a tuto diagnózu slyším ze všech stran – proto jsem se rozhodla napsat jakýsi výcuc z jednoho zdroje (z jedné kapitoly výše zmíněné knihy) a pomoci vám prohlédnout.

Zobrazit celé