Vše, co musíte vědět o přírodním barvení
Vše, co musíte vědět o přírodním barvení
Protože stále, zas a znovu vycházejí mystifikující články o tom, které barvy jsou a nejsou přírodní a redaktoři renomovaných časopisů nedbají na skutečný význam svých slov a jejich dopad, rozhodli jsme se v tom vám všem, které to zajímá, udělat jednou provždy jasno. K tomu přidáváme nástin salonů, kde služby tohoto typu můžete využít – některé z nich jsme otestovali na vlastní kůži.
V první řadě třeba oddělit zrno od plev, takže na úvod se pověnujeme konvenčním vlasovým značkám oxidačních barev, které okouzlují své uživatele a uživatelky dobrými marketingovými tahy a spoustou krásných slov v podobě „bez amoniaku“, „přírodní“, „olejové“.
Aby bylo všude úplně jasno, každý odborník vám řekne, že absence amoniaku znamená nahrazení tohoto „otvírače“ vlasu a urychlovače barvení něčím jiným, mnohdy stejně toxickým ovšem ne tolik čpícím. To, že v barvě není amoniak, ovšem neznamená, že tam není peroxid, který vlasy ničí nejvíce, jak jinak by ta barva oxidovala? Na internetu jsme našli jen jedno video, které se zabývalo alternativními oxidanty a články k tomuto tématu žádné. Co se týká oleje, ten vaše vlasy v případě konvenčních olejových barev nijak neopečuje ani nezregeneruje, pouze se postará o přenos pigmentu – ale zní to jinak hezky, to je pravda. No a co do přírodnosti konvenčních oxidačních barev bez amoniaku? Ať už mají název či přízvisko jakékoliv, jsou jen čistou chemií, ačkoliv šetrnější a uživatelsky příjemnější!
Podíváme-li se do historie, začaly barvy bez amoniaku svou dráhu vzestupu v Americe zesvětlením od Farouk systems – první bezamoniakový melír použil a vymyslel v roce 1986 majitel značky a zakladatel, Farouk Shami. Na český trh přišly bezamoniakové barvy až dlouho po roce 2000 v podobě barvicího systému na olejové bázi INOA od L´Oréalu. V tuto chvíli i další konvenční značky nabízejí podobné barvicí řady, jsou to barvy bez amoniaku a parfemace Schwarzkopf Essensity nebo barvy od značky Sebastian, kterými u Oscara barví i Daru Rolins. Maloobchod za profi řadami barev samozřejmě nezaostává, takže od Schwarzkopfu i L´Oréalu seženete v drogeriích podobně šetrné a nečpící barvy.

Ekologické stále neznamená čistě přírodní!
Klasickou oxidační barvu bez amoniaku si vedle konvenčních značek však můžete dopřát i v ekologickém balení a s organickými složkami. Opět třeba upozornit, že nejde o žádný přírodní zázrak a absenci chemie, ale takto profilované značky nabízejí dohledatelnou šetrnost vůči životnímu prostředí v podobě obalů a některých pěsticích složek, které v barvách najdete. Nadstavbou je jim také nekomerčnost, žádná maloobchodní nabídka, která značku často degraduje na méně kvalitní, a promyšlená filozofie směřující ke zdraví zákazníků a zdraví planety Země.
Mezi jeden z nejpromyšlenějších konceptů tohoto typu podle nás v ČR patří italská ekologická kosmetika z rodinné firmy poblíž Bologni, rolland. Značka nabízí přírodní péči o tělo RICHGREEN, certifikovanou dětskou přírodní kosmetiku Gemma, úžasnou profesionální kosmetickou péči BIO3T, která je založena na několika základních produktech, do nichž se přimíchávají organicky vytvořené účinné látky v podobě sér a ampulí. A v neposlední řadě má rolland hlavně profesionální vlasovku – melíry a barvení bez amoniaku, výborné stylingové přípravky se silikony minerálního, nikoliv syntetického původu a dokonalou řadu pro péči o vlasy a pro léčbu vlasových problémů. Melíry od rollandu jsou bezkonkurenční a skvělé, i bez přelivu lze docílit na vlasech chladnějšího tónu a chladné odstíny barev chytají chladně zcela bez problémů. Nově rolland otevřel svůj první Eco art salon v Praze na Francouzské ulici 17. Hlavní kadeřnickou hvězdou je tu inovativní a velmi šikovný kadeřník Pavel Kroupa a v salonu najdete vše, co si představujete pod pojmem ekologie a zdravý životní styl směrem pro vaši krásu. Seznam salonů v celé republice, kde používají barvy a péči od rollandu najdete ZDE.
Další barvy bez amoniaku a mimoto i péči a styling nabízí italská profesionální značka Philip Martin´s. S barvami žádnou osobní zkušenost bohužel nemáme, ale výborná a zkušená kadeřnice Miluška z Lazebnictví u Milušky, si pochvaluje jejich péči, kterou kombinuje s barvicím systémem INOA od L´Oréalu. Seznam salonů, kde s touto značkou pracují, najdete ZDE.
Z šetrných salonních značek, které mají k dispozici ekologické barvicí systémy, styling i vlasovou péči jsou v ČR: Paul Mitchell (např. salon Tribo v Praze v Revoluční), Davines (Eco salon v OC Lužiny – který je eco spíše jen názem a použitím této šetrné značky – a spousta salonů po celé ČR o kterých víme, ovšem nenalezli jsme nikde jejich seznam). Ze Slovenska pak po českém trhu pokukuje německá profesionální vlasová ekoznačka Fuente a v neposlední řadě styling a šetrnou ekopéči má i „hipsterská“ značka Kevin Murphy.
Nejšetrnější profesionální barvení!
Od ekoznaček s puncem profesionality – řekněme si to na rovinu, v salonu potřebují za své ceny jistý efekt, což čistě přírodní kosmetika nezaručí, proto se dá pochopit, že od teď už se budeme věnovat barvám vhodným spíše pro domácí použití. V celé republice najdete pouze dva salony, kde se můžete nechat obarvit velmi netoxickou oxidační barvou na olejové bázi Color Erbe anebo přímo pak rostlinou barvou v biokvalitě Logona nebo Khadí.
Jde o salon Navlasbio v obchodě Biokosmetika, Slezská 6, Praha 2, kde svůj um předvádí japonská kadeřnice Koko a nově i známý kadeřník Filip Gregor, a to s barvami Color Erbe a Logona. Druhým salonem je v Praze Bubenči salon 4K Bio Studio, kde vedle Color Erbe používají rostlinné barvy Khadí.
Oxidační barvy na doma
Jak už jsme zmínili, profesionální barvicí systémy žádají efekt, a proto se ty šetrnější oxidační barvy s absencí těch nejhorších toxinů vyrábějí jen k domácímu použití, ačkoliv profesionálům v jejich užívání nic nebrání. Profesionální kadeřníci jsou však zvyklí pro to nejšetrnější obarvení vybírat sílu oxidantu, což právě u směsí na doma nelze. Už vícekrát zmíněné barvy na olejové bázi Color Erbe bez čpavku, nanoxynolu a resorcinu stojí okolo 250 Kč, omezený počet odstínů pak neobsahuje ani toxické tmavé barvivo p-fenylendiamin a barvy jsou k dostání v obchodě Biokosmetika na Praze 2 a na www.biobeauty.cz. Španělské barvy Naturtint jsou vhodné pro vegany, neobsahují amoniak, parabeny a resorcin a nejsou testovány na zvířatech. Naturtint koupíte na www.bioobchod.cz a stojí 300 Kč. Další značky, které seženete na www.organictime.cz, jsou od holandského výrobce s téměř třicetiletou tradicí a jmenují se Hairwonder (ta je o něco šetrnější) a HennaPlus. Barvy Hairwonder neobsahují PPD, amoniak ani parabeny a naopak obsahují 9 organických složek, cena je 295 Kč; barvy značky Hennaplus stojí 275 Kč a neobsahují žádnou z těchto škodlivých přísad: parabeny, PPD, amoniak, resorcin, umělé vůně, ftaláty ani pižmo. V lékárnách po celé republice (což je zatím nejleší dostupnost barev tohoto typu) jsme navíc nedávno objevili barvicí systém Color and Soin bez amoniaku resorcinu a parabenů – více info ZDE.
Skutečně přírodní barvení
Tady si znovu probereme odstavec, který jste už v jednom z našich článků jistě zaregistrovali. Jde o rostlinné práškové barvy na bázi přírodní pigmentů, které se do vlasu nevstřebávají, ale obalují ho, čímž vlas opečovávaní, zkvalitňují, zpevňují a chrání. Problém může nastat při jejich kombinaci s oxidačními barvami, ale ne kvůli jejich přírodnosti, ale kvůli obsahu kovových barviv, které jsou do klasické heny často přidávány, aby vybarvila červenou, a jsou tak nezdravá, že snad lépe si vlasy obarvit konvenční oxidační barvou. V kombinaci s oxidantem totiž kovová barviva způsobí odpadávání pramenů vlasů, na které vás v rámci kombinace heny s klasickým barvením upozorní každý kadeřník. Proto doporučujeme především dbát na původ heny v rostlinných barvách, vyvarovat se levné heny s příměsí kovů a sledovat u rostlinných barev certifikaci – více ne toto téma v našem článku ZDE.
Kvalitní rostlinné práškové barvy najdete v Čechách u značek Logona, Sante, Khadi, Lush, Henné Color, HennaPlus. Značky se liší cenou, mírou přírodnosti svých složek, hrubostí prášku, certifikacemi a poměrem heny ve složení – značky Logona a Sante mají například heny jen minimálně, Khadí je zas široko daleko nejlevnější a prý funguje dobře. Doba působení rostlinných barev je delší než u přírodních, ale pohybuje se v zásadě od 30 minut (Khadí) až po 3 – 4 hodiny (Logona, Lush).
U práškových rostlinných barev je důležité vědět, jakým způsobem se zachovají na vašich vlasech. Předně nezakryjí šediny, spíše je přirozeně překrývají. Pokud šediny chcete zakrýt, musíte vlas předpigmentovat třeba tmavě hnědou a pak následně použít vaši zvolenou barvu. Rostlinné barvy se do vlasu nevpíjejí, nijak ho nenarušují, fungují tak, že ho obalují. Zpočátku jsou nutné třeba i tři aplikace, aby rostlinné barvivo obalilo vlas dostatečně. Rostlinné barvy, především pak ty certifikované, jako Khadí nebo Logona, jsou extrémně vhodné pro těžké alergiky a jsou úžasným kreativním prostředkem, se kterým si můžete namíchat svůj vlastní odstín. Tyto barvy však nabízejí pouze teplé barevné tóny, pro ty chladné už je třeba chemie. Můžete je v zásadě použít i na chemicky barvené vlasy, ale bezpodmínečně musíte barvu zkusit na jednom skrytém prameni, abyste zjistili reakci – se zesvětlenými vlasy totiž nemusí být nejlepší.
Mezistupněm mezi přírodní permanentní barvou a čistě rostlinnou práškovou barvou jsou přelivy, neboli krémové barvy, které v Čechách najdete u značek Henné Color a HennaPlus. Čistě přírodní krémové barvy, dokonce s certifikací, v několika málo odstínech nabízí v unikátním patentu německé biokosmetické značky Logona a Santé.
foto: AMV a archiv firem