Vyjádření k dílu o škodlivém složení kosmetiky pořadu A dost! televize Seznam

Vyjádření k dílu o škodlivém složení kosmetiky pořadu A dost! televize Seznam

Nejprve pár slov úvodem o přírodní kosmetice. Tvrzení uvedená v pořadu, ke kterým mám nějaké výhrady, jsem si po částech dovolila rozebrat v podcastu, na nějž najdete odkaz na konci článku. Podcast s názvem Green Beauty CZ hledejte na Spotify, Apple Podcasts a Soundcloud.

Ačkoliv jsem propagátorkou přírodní kosmetiky a věnuji se jí už 13 let, nemyslím si, že je to cesta pro každého. Je-li vám více než 20 let, netrpíte problémy s imunitou, nějakým vážným onemocněním a nemáte-li problémy s pletí, pak používejte kosmetiku, parfémy a drogerii, které vám vyhovují. Situace se nabízí ještě ke zvážení u žen, když otěhotní nebo se stanou matkami a u mužů, když se stanou otci.
Přítomnost dítěte v rodině totiž klade určité nároky na látky, se kterými se dítě v ovzduší i prostřednictvím svých rodičů a pak i v péči o tělo setkává. Zjednodušeně řečeno „netoxická péče a netoxické prostředí pro život“, i když ten výraz není úplně přesný, jsou pro vaše dítě to nejlepší během vývoje.
Nejeden dermatolog by vás navíc pravděpodobně upozornil na větší alergenní potenciál některých přírodních složek a především pak esenciálních olejů, proto je v případě alergií vhodné v jakémkoliv věku volit kosmetiku co nejvíce neutrální a neparfemovanou.

V případě, že máte problémy s pletí, obraťte se vždy na dobrou a zkušenou kosmetičku, ne na prodavačku v drogerii či v parfumerii ani na blogerku na Instagramu, problém na kůži vždy řešte celostně s člověkem, který vás vidí a může si na vás sáhnout.  Jde-li o vážnější zánětlivá onemocnění kůže, pomůže vědomý dermatolog s praxí a lidským přístupem.

Jestliže se chcete více ponořit do složení jednotlivých kosmetických produktů, ať už z jakéhokoliv důvodu, je to možné pomocí nejrůznějších aplikací a slovníčků, online i v knihách – například Krásná tvář spoluautorky Lucie van Koten nebo Tajemství kosmetiky Víta Syrového.
Nicméně složení jako takové je schopen posoudit adekvátně pouze profesionální formulátor kosmetiky. Nechť je vám proto INCI, tedy kontrolovaný a úplný seznam složek na obalu produktu, dobrým průvodcem po složkách, které v produktu vyhledáváte, i po těch složkách, kterým se chcete bezpodmínečně vyhnout.
Pak už je na vaší vlastní intuici, smyslech, pocitech fyzických i psychických, abyste posoudili, který kosmetický produkt, ať už konvenční či přírodní, je pro vás, originálního jedince, ten pravý.
Znovu opakuji, opravdu je důležité to, s čím přicházejí do kontaktu vaše děti, jejich pozdější zdraví záleží na kosmetice jen z malé části, ale je to díl skládačky, který může mít vliv.

Doporučuji ke zvážení vědomé práce se složením kosmetiky aplikace: Tox Fox (německá, která sleduje jen a pouze 15 nejhorších hormonálních disruptorů), WeWellApp (nová česká aplikace, která vypadá velice slibně a načítá čárové kódy produktů a pomáhá vám zvážit zátěž pro váš organismus), americká aplikace Healthy Living s databází Skin Deep (zajímavé jsou informace ohledem složek; co se týká produktů, jde o americký trh, kde mohou mít produkty trochu jiné složení než v EU). Doporučuji také výborně zpracované slovníčky ingrediencí na biooo.cz nebo složeníkosmetiky.cz. E-shop biooo vás ve své edukativní sekci také velmi dobře provede po certifikátech KONTROLOVANÉ přírodní kosmetiky.

Více o evropském nadnárodním certifikátu Cosmos píšu ZDE: https://greenbeauty.cz/certifikat-cosmos-zblizka/

Vyčerpávající seznam certifikací relevantních pro přírodní kosmetiku nabízím na straně 14 Green Beauty Magazínu z roku 2017 ZDE: https://issuu.com/home/published/green_beauty_1

Pokud někoho zajímá kosmetika ověřeně netestovaná na zvířatech, jeden starší článek najdete ZDE: https://greenbeauty.cz/kosmetika-netestovana-na-zviratech/

Posledním bodem v mém textu, prvním však celkově, proč používat přírodní kosmetiku, je ekologie, nebo chcete-li, udržitelnost pro planetu. Opravdu není vše zelené, co se zeleně tváří, proto se staňte vědomými spotřebiteli!

Kupujete-li produkt v plastu, uvědomte si proč, případně obal vždy vhodně zrecyklujte. Vyhledávajte CO2 neutrální značky, které udržitelně nakládají se zdroji a neplení planetu pro svůj zisk.  Volte eko dopravu pro cestu přípravku z obchodu k vám. V neposlední řadě se zaměřte na biodegradabilní obsah produktů, který nenarušuje vodní cyklus apod. Na každém malém nákupním rozhodnutí dnes záleží.

Podcast uvedený výše psaným textem pokračuje 20minutovým rozborem pořadu A dost Jana Tuny na televizi SEZNAM s názvem Škodlivé chemikálie v kosmetice, ve které jsou a ve které naopak ne.

Jan Tuna byl společně s MUDr. Miroslavem Šutou také hostem pořadu Dva na Dvojce, který celou problematiku také nemístně zjednodušuje. Poslouchejte ZDE.

Podcast k tématu si poslechněte ZDE:
https://soundcloud.com/greenbeautycz/vyjadreni-k-dilu-poradu-a-dost-o-skodlivych-latkach-v-kosmetice

 

Foto: Martina Hrivňáková, GBM Brno 2019

 

Podobné články

Ed. Pics

Zakladatelka značky Gift Wellness Zareen Roohi Ahmed

Pokud jste typem člověka, který vždy hledá zdravější alternativy, pak jste jistě zaregistrovali stylové krabičky dámských antibakteriálních vložek Gift Pads. I vy můžete prospívat díky úžasným benefitům bylinné minerální vrstvy v každé z nich – jejich luxusní a udržitelně koncipovaný komfort vám zajistí pohodu i ve chvíli, kdy to nejvíce potřebujete, během vaší periody.

Zobrazit celé
Růžovou stužkou proti rakovině, aneb PINKWASHING

Po přečtení knihy Doba jedová 3 jsem tohle téma nemohla nechat bez povšimnutí. Moje rodina je rakovinou prolezlá a tuto diagnózu slyším ze všech stran – proto jsem se rozhodla napsat jakýsi výcuc z jednoho zdroje (z jedné kapitoly výše zmíněné knihy) a pomoci vám prohlédnout.

Zobrazit celé