Weleda a její kouzlo

Weleda a její kouzlo

Weleda byla v tehdejším Československu založena již v roce 1926, tehdy ještě s jednoduchým „V“ v názvu. Sídlila v Paláci Koruna na Václavském náměstí a vyráběla léčiva i kosmetiku, například Krém na holení EVERON (Weleda toto jméno dodnes používá pro tyčinku na rty).
Dnes Weleda v Čechách jako jedna z mála zahraničních značek disponuje vlastní pobočkou a v  jižních Čechách získává mladé březové lístky pro své detoxikační přípravky. Tuto aktivitu zde pro Weledu koordinuje Leonard Taraba, který začal se sběrem listů v divoké přírodě počátkem devadesátých let.
Ročně Weleda potřebuje přibližně 220 tun, ze kterých po uschnutí zbude 55 tun sušených listů, z nichž lze vyrábět extrakt. Místa sběru v jižních Čechách byla certifikována BIO v roce 1996.

Více o Weledě

Počátky značky Weleda sahají do roku 1921, kdy bylo ve Švýcarsku založeno zařízení pro výzkum a studium antroposofické medicíny, kterou dnes známe pod pojmem medicína celostní (jde o léčiva, která působí na organismus takovými impulsy, aby se ten dokázal léčit sám).  Weleda se postupně z produkce léčiv přesunula z většiny ke kosmetice. 78% všech surovin, které používá, je z certifikovaného organického či biodynamického pěstitelství či kontrolovaného sběru. Biodynamické zemědělství znamená, že pěstování, chov hospodářských zvířat, produkce semen a údržba krajiny se provádějí dle antroposofických principů.
Weleda většinu rostlin, které v přípravcích používá, pěstuje biodynamicky ve svých zahradách. Suroviny, které nedokáže lokálně vypěstovat, odebírá od především evropských dodavatelů v rámci férových projektů, ve kterých implementuje antroposofické principy pěstování. Růže pochází z Turecka, levandule z Moldávie, arnika z Rumunska, slunečnice z Maďarska, oves z Rakouska, rakytník z italského Toskánska, kosatec z Maroka a sezam z Mexika.
Kromě jiného Weleda stále vylepšuje směrem k větší udržitelnosti i obaly produktů. Jedním z posledních a jistě nelehkých rozhodnutí je výměna ikonické skleněné modré lahve za lépe recyklovatelný a z hlediska váhy mnohem lehčí plast, aby se při dopravě k zákazníkům ušetřila energie.

Portfolio produktů na českém trhu není nijak megalomansky široké, je proto ideální k tomu, aby se v něm zákazník dobře zorientoval. Pro pleť mezi 20 a 30 lety je určena Kosatcová pleťová péče ve barvě fialové. Věkovou skupinu mezi 30 a 40 lety osloví svými pěstícími účinky sytě růžová řada s názvem Divoká růže. Vyhlazení a zpevnění pro pleť po čtyřicítce zajistí červená regenerační řada s Granátovým jablkem. Pro citlivou péči o pokožku je určena Mandlová řada, kterou najdete v regále např. dm pod broskvově růžovo-oranžovou barvou. V portfoliu produktů Weleda najdete také tyčinku na rty a výživný krém pro suchou pokožku Coldcream. Základem pro zdravou pokožku obličeje je samozřejmě její pravidelné čištění, přípravky pro tento účel hledejte v modrých obalech.
To jsou základní barvy péče o pleť obličeje, tělové produkty pak najdete ve variantách Granátové jablko pro zralou pokožku, Rakytník pro suchou pokožku a její regeneraci, Divoká růže pro jemné pěstění pokožky celého těla a hydratační Citrus pro osvěžení a obnovení ochranného filmu vaší kůže. V sytě oranžových barvách se vyrábí kosmetika pro pokožku a hebounké zadečky vašich dětí s výtažky z měsíčku. K dostání je i mini balení, které vám umožní péči vyzkoušet a potom teprve se rozhodnout, jestli si jemná dětská pokožka právě tuhle řadu oblíbí.

Skutečně přírodní kosmetika potřebuje certifikaci!

Ústa výrobců kosmetických produktů jsou často plná nepravdivých slov, která zajišťují těmto značkám jistý odbyt jejich produktů pod hlavičkou přírodní kosmetiky. Skutečně přírodní kosmetika je ovšem prostá ropných produktů, není testována na zvířatech, neobsahuje umělá barviva a konzervanty, případně syntetickou parfemaci. Solidní výrobce by se měl také starat o původ surovin, které k výrobě kosmetiky používá, a Weleda splňuje všechny zvýšené podmínky a navíc vždy, když je to možné odebírá suroviny z ekologického zemědělství nebo z certifikovaných zdrojů ve volné přírodě.
Svou kosmetickou produkci Weleda nechala zaštítit nezávislým certifikátem NATRUE (více na www.natrue.org). Značka NATRUE v první řadě garantuje čistě přírodní a organické ingredience, šetrný výrobní proces a životnímu prostředí přátelské praktiky výroby, transportu i celkového smýšlení firmy. Půjdeme-li hlouběji, v takto označených produktech jistě nenajdete: syntetické vůně a barviva, žádné ropné deriváty (parafíny, PEG, -propyl-, -alkyl-), žádné minerální oleje a silikony, žádné geneticky modifikované suroviny, žádné ozáření konečných výrobků nebo surovin.

Weleda kromě kvality pro své zákazníky nabízí i kvalitní zázemí svým zaměstnancům. Zaměstnává téměř 2000 lidí ve více než 50 zemích světa, zajišťuje jim neustálé odborné vzdělávání, cíleně usiluje o rovnováhu jejich pracovního a rodinného života, v některých státech pak najdete i firemní školky, kde lze v pracovní době nechat děti v péči školených vychovatelů.
Švýcarská značka Weleda pro své výrobky používá okolo 1000 přírodních surovin. Růži a granátové jablko dováží z Turecka, kosatec a arganový olej z Maroka, sezamový olej z Mexika, citrony z Argentiny či Itálie apod. Vedle těchto exotičtějších ingrediencí, které vždy odebírá s ohledem na férový obchod a dobré zacházení s dodavateli včetně důkladného zaškolení, si Weleda pěstuje rostliny ve vlastních zahradách ve Francii, Švýcarsku a v Německu ve městě Schwäbisch Gmünd. Zde se také nachází největší evropská zahrada léčivých rostlin, která vyprodukuje biodynamickým způsobem (s ohledem na roční období, správné sklízení za plného květu apod.) až 260 druhů léčivek včetně např. i měsíčku lékařského.

Weleda na vlastní kůži

Co se týká dětské péče o pokožku a opruzené zadečky, mám s ní já i moje kamarádky v okolí jen ty nejlepší zkušenosti. Osobně také používám sprchový krém v tubě Granátové jablko, moje pokožka sice zralá není, ale krém už ve sprše jednoduše nahradí následnou péči po koupání, jako je tělové mléko. Všechny víme, že bychom se měly mazat, ale já například na to vážně nemám čas, jsem ráda, když se pod dohledem svého dítěte ošplouchnu ve vaně a jednou za tři dny je mi dovoleno si umýt v klidu hlavu. Kdybych se ještě dlouhosáhle natírala, dočkám se pravděpodobně dětského křiku nebo nějakého koupelnového zranění své dcery, typu rozseknutá brada na mokrých dlaždičkách. Weleda sprchový krém Granátové jablko, který si pravidelně kupuji v dm za necelých 200 Kč, mi vystačí zhruba na dva měsíce, používám ho i na holení podpaží a intimních partií zcela bez potíží a navíc si denně dopřádám to nádherné voňavé opojení přírodními esencemi.

Něco pro citlivky

Poměrně nedávnou novinkou je doplnění pleťové péče Mandle péčí tělovou. Přípravky pro citlivou pokožku jsou obecně tím nejlepším, co můžete zvolit pro jakýkoliv typ pleti, protože jsou prosté složitostí, jejich složení bývá jednoduché, často neparfemované a nedráždivé, aby bylo vhodné např. i pro alergiky. Pokud tedy stále hledáte to pravé pro sebe, zkuste vždy řadu pro citlivou pleť, a to v případě jakékoliv značky.
Mě zaujal mezi přípravky Weleda Mandle především hydratační krém, který je lehký, neparfemovaný a citlivý a pak také krém do sprchy. Sprchové krémy Weleda jsou dlouhodobě našimi favority, ale tenhle díky obsaženému bambuckému máslu i účinně hydratuje a myje na základě cukerných tenzidů, aby pokožka nebyla podrážděná a nepřesušovala se.

90 let Skin Food

Než se pustíme do soutěže, je třeba zmínit ještě jeden produkt, který ve svém původním složení tento rok slaví 90 let. Je to výživný krém vhodný pro celou rodinu, bez syntetické parfemace, barviv a konzervantů. Zklidní měsíčkem a rozmarýnem, vyživí sezamovým a mandlovým olejem a jeho hlavní pečující složkou je slunečnicový olej z Maďarska. Navíc jej můžete použít na milion způsobů, jako oční krém, masku, výživnou péči, ochranu pro citlivky, noční kúru pro ruce a chodidla apod.

Text: AMV

Podobné články

Ed. Pics

Zakladatelka značky Gift Wellness Zareen Roohi Ahmed

Pokud jste typem člověka, který vždy hledá zdravější alternativy, pak jste jistě zaregistrovali stylové krabičky dámských antibakteriálních vložek Gift Pads. I vy můžete prospívat díky úžasným benefitům bylinné minerální vrstvy v každé z nich – jejich luxusní a udržitelně koncipovaný komfort vám zajistí pohodu i ve chvíli, kdy to nejvíce potřebujete, během vaší periody.

Zobrazit celé
Růžovou stužkou proti rakovině, aneb PINKWASHING

Po přečtení knihy Doba jedová 3 jsem tohle téma nemohla nechat bez povšimnutí. Moje rodina je rakovinou prolezlá a tuto diagnózu slyším ze všech stran – proto jsem se rozhodla napsat jakýsi výcuc z jednoho zdroje (z jedné kapitoly výše zmíněné knihy) a pomoci vám prohlédnout.

Zobrazit celé